| Musca88 a întrebat:

Voua vi s-a imbunatatit viata cand ati renuntat la masturbare? Daca da, cum? Si la cat timp duce ce v-ati oprit.

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Imediat ce am renunțat, m=am simțit liberă de vinovăție, cu conștiința curată.

| Mosotti a răspuns (pentru ania):

Si de ce te-ai simti vinovata ca faci ceva placut?! Care e rationamentul? Chiar sunt curios.
Asta nu pricep eu. Eu ma simt vinovat daca fac rau altuia, in rest nu. Ti se pare ca faci ceva rau cuiva? Sau cum? Ca nu faci nici tie nici altora rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigurul lucru care ti se va intampla daca nu ai o viata sexuala activa e sa iti urle hormonii in tine sa vedii frustrat si sa iti stea mintea mereu le sex

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Si mai citisem ca cine are activitate sexuala slaba ca barbat, ii creste riscul de a face cancer de prostata, insa nu stiu daca chiar o fi adevarat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni si cel mai probabil niciodata, nu si-a imbunatatit viata in vreun fel sau macar asa... cu un pic. thinking

| Musca88 explică (pentru corbulalbrosu):

Am auzit ca dupa o saptamana de abtinut nivelul de testosteron creste drastic ceea ce duce la un nivel de energie ridicat si iti poate creste sansele in a gasi o partenera.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Musca88):

Aberatii, problema ta daca aderezi la aberatii cretine sau la simpla ratiune.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Musca88):

Asta e vrajeala

| doctorandus a răspuns (pentru Musca88):

Cred ca astea cu pierderea de testosteron si vitamine sunt abureli.

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

Testicolele oricum produc spermatozoizi indiferent ce-ai face, nu se opresc din produs pentru simplul fapt ca nu te mai masturbezi.

Prin masturbare elimini spermatozoizi deja produsi si maturi sau chiar imbatraniti/morti. Masturbarea nu influenteaza productia de spermatozoizi.

| mihai69 a răspuns:

Eu nu am renunțat niciodată la masturbare, iar viața mi s-a îmbunătățit când am avut în sfârșit un job bine plătit.

| doctorandus a răspuns:

Feromoni umani? Nu este cunoscut niciun feromon uman. Cine descopera un feromon uman ia direct premiul Nobel.

| Mosotti a răspuns:

Dar nu am renuntat, de ce as renunta? Frate, eu uneori pe unii nu ii inteleg, zic ca vor sa renunte la asta ca si cum e o crima, ca si cum e o infractiune. Nu e deloc, in primul rand e o placere obtinuta f usor, a doua ajuta enorm la a deveni mult mai selectiv la a alege un partener (fie ca e femeie sau barbat cel care si-o face). Deci te respecti mai mult.
Si asta e solutia pentru a face egalitate intre femei si barbati.

Din contra, mi s-ar inrautati viata ca am renuntat la ceva placut.
Singuru risc este ca s-ar putea sa ai probleme cand vei fi cu una, dar masturbarea nu se face doar ea, ci se face paralel si cu o relatie, pentru a avea pe ambele in curs, plus ca asta e o fantezie in sine, fara leg ca avem sau nu o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O grămadă de luptători de mma fac asta.
Ajuta la disciplina din punctul meu de vedere. Nu e ceva wow cum zic mulți.
Da și un drive mai mare în sala, cu sexul opus nu știu. Vezi frumusețea și acolo unde nu e, fetele/femeile care ziceai meh la început pot sa ții se para mai frumoase decât sunt. Nu știu dacă asta e de la tine. Sau ele îți simt feromonii emanați și că nu te masturbezi. Dar orice femeie când te uiți la ea are acea privire de parcă ar vrea sa sara pe tine. Ce e muult mai accentuată decât când te masturbezi des.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Comitetul premiului Nobel te asteapta sa publici care este acel feromon uman.

| Xpressurself a răspuns:

Evident ca diferenta este foarte mare. Te simti mult mai bine si mai sigur pe tine, ai mai multa energie si forta. Rezultatele la scoala cresc pentru ca ai mai multa putere de concentrare, relatiile de prietenie de asemenea se imbunatatesc.
Ai sa fi mirat dar e nevoie de doar 3-4 saptamani sa observi o schimbare in bine. Tonus, relatii, energie, stare de spirit toate se imbunatatesc pentru ca organismul consuma foarte multe resurse pentru reproducere. Rolul firesc al ejacularii este acela de a face copii. Daca abuzezi de aceasta functie este normal sa te simti letargic si fara viata. Nu te baza pe altii, asculta ce au de zis dar verifica.
Legat de ultima intrebare, este necesar sa fii serios si hotarat, nu este alta solutie. Mai citeste din raspunsurile mele anterioare. Hotaraste-te care fata iti place, nu te mai gandi la alta decat la ea. Caut-o curteaz-o vorbeste-i fa-o sa se simta bine cu tine si asteapta pana este pregatita. Si cand spun sa nu te mai gandesti la alta fata nu ma refer sa nu te masturbezi dacat cu gandul la o singura fata. Sacrifica orice placere sexuala pentru ea. Sa gandesti nu ma mai masturbez niciodata si voi ejacula doar cand fac sex cu cea pe care o iubesc. Daca simti ca te ia valul gandeste-te la altceva legat de ea decat sex. Chiar sun-o si spune-i ca vrei sa o auzi. Te poate ajuta enorm o fata si iti schimba automat starea. De asemenea sunt persoane care intuiesc ca e mai bine sa nu iti consumi prosteste resursele si fac dragoste cu prietena lor dar se abtin sa ejaculeze pentru ca au observat ca au o viata net superioara. O fac doar cand vor sa aiba copii. Imi scrii in 30 de zile niste impresii daca reusesti? Insa nu incerca sa ma aburesti ca nu tine, fii corect fata de tine in primul rand.

| CdeMetal a răspuns:

Eu mie misa sensibilizat pla simt mai tare sti cezic

| Xpressurself a răspuns (pentru CdeMetal):

Evident ca ti-mai tare si mai sensibila. Cu o fata merge asa: ii spui ca ti-e mai sensibila si te misti lent cu mici pauze pana trece si poti mai repede.

| DanielPopescu a răspuns:

Nu am renuntatwinking