| Americanuu a întrebat:

Vreau sa fac dragoste cu prietena mea neprotejati. Cu toate astea nu vreau sa exista riscul unui copil, sau cel putin sa-l reducem. stiti vreo metoda din experientele voastre? Exclus anticonceptionalele happy

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Exista multiple mijloace si metode anticonceptionale. Dar nu toate sunt adecvate pentru toti. Unele dintre ele sunt mai eficiente, altele mai putin iar unele nu sunt eficace deloc. Unele sunt usor de procurat, la indemana oricui, altele necesita ca decizia asupra metodei contraceptive potrivite sa fie luata impreuna cu medicul specialist.

Avand in vedere ca excluzi din prima pastilele AC, poti folosi metoda de bariera, prezervativul. Daca nu vrei nici asta mai exista metoda coitului intrerupt.
Coit intrerupt este o metoda de planificare familiala traditionala, prin care se incearca evitarea unei sarcini nedorite.

Actiune : se evita intalnirea dintre spermatozoizi si ovul prin renuntarea la ejaculare in interiorul vaginului sau pe organele sexuale externe.
Folosire : barbatul, cu cateva clipe inainte de ejaculare, isi retrage penisul din vagin. Eficienta este scazuta. Avantaje : nu costa nimic, disponibil intotdeauna.Dezavantaje : intrerupe actul sexual, reduce placerea sexuala, se poate intampla ca barbatul sa-si retraga penisul prea tarziu.Acesta metoda nu are valoarea unei autentice protectii anticonceptionale, fiindca inainte de ejaculare cativa spermatozoizi se pot desprinde si patrunde in vagin, producandu-se sarcina.Metoda coitului intrerupt nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala.Metoda coitului intrerupt nu actioneaza prin intreruperea evolutiei unei sarcini preexistente.

Deci, cel mai bine alegi prezervativul. E cea mai eficienta metoda si impotriva BTS, si imp sarcinii.

Pa, pa.

9 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Prin "sex neprotejat" sa intseleg ca nu vrei sa folosesti prezarvativele. Ok. daca nu le folosesti exista riscul de a te imbolnavi si tu si ea.Si metodele cele mai eficiente sun prezervativul si pastilele happy

| Floreenofficial a răspuns:

Da. daca in momentul in care simti ca iti vine sa ejaculezi te retragi, iar daca se intampla... ea sa faca spalaturi vaginale imediat.

| Lora a răspuns:

Cand simti ca-ti vine sa-ti dai drumul scoti penisul si ejaculezi afara nu-ti dai drumul in fata.

| ElenaMaria a răspuns:

Sa nu iti dai drumul in ea.Asta cred ca ar fi cam tot ce ai putea face. Dar mai bine ar fi protectia.Eu prima data am facut-o neprotejat si am pana nu mi-a venit menstruatie nu m-am linistit.

| silver1864 a răspuns:

Askulta aiciwinking, intreab-o pe prietena ta cind ii vine ciclul si in zilele menstruatiei chiar daca termini in ea sansa unei sarcini e aproape nula, mai putin de 1% )))
Bafta!winking

| silver1864 a răspuns:

Cunostintele tale sunt ironate... scrie in google "poti ramine gravida in timpul menstruatiei " si vei vedea!

| Andra_6228 a răspuns:

Nu fa prostia asta sa-l scoti inainte. Chiar daca nu-ti dai drumu in ea exista posibilitatea ca spermatozoizii sa patrunda in prietena ta.Mai bine sa mearga ea la ginecolog...sa ceara reteta pentru anticonceptionale, asta in urma unui control. pup

| Americanuu explică:

Silver1864, eu stiam ca daca fata e la menstruatie sunt foarte multe sanse sa ramana gravida...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi lafarmacie si ceri anticonceptionale locale tip foita...sunt foarte bunewinking