| anonim_4396 a întrebat:

INSARCINATA? crying
No way straight face am 15 ani si miercuri 22.02 am facut prima data... dragoste cu prietenul meu, vreau sa aflu cat mai repede daca sunt sau nu insarcinata?! Am ajuns chiar la disperare sad imi e foarte jena, pentru ca am practicat sexul neprotejati! iar ejacularea nu stiu daca si-a facut aparitia...eu cel putin nu am simtit sad Va rog, astept rasp voastre! straight face

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Conteaza foarte mult a cata zi a ciclului menstrual erai. Oricum, datorita varstei foarte mici si a faptului ca era primul contact sexual, riscul de sarcina este foarte mare fiindca se poate produce o ovulatie spontana.
Oricum, acum nu mai conteaza. Griji trebuia sa-ti faci inainte, acum nu mai ai de ce. Va trebui sa astepti. Cel mai repede poti afla printr-o analiza de sange numita gonadotrofina corionica umana facuta la minim 16 zile de la contactul sexual. Altfel, cu test de sarcina facut la minim 21 de zile din prima urina de dimineata si repetat dupa inca 3-4 zile in aceleasi conditii.
Pana atunci, vorbeste cu parintii tai si fa-ti si programarea necesara la ginecolog (in prima luna de la inceperea vietii sexuale, insotita de un parinte fiindca ai sub 16 ani).

20 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,pai eu cred ca ar fi trebuit ca partenerul tau sa aiba grija sa nu ejaculeze in tine daca nu a-ti dorit sa folositi un mijloc de protectie...sunt sanse mari sa fi ramas insarcinata.Cel mai bine sa iti faci un test de sarcina, ca sa stii daca esti sau nu, totusi testul se face cum dupa 14 zile cel putin de la actul sexual.
Nu stiu cum de faceti sex dar nu puteti sa fiti deloc mai responsabili,tu si partenerul tau,ar trebui sa va ganditi la consecinte inainte de a face ceva, pentru ca nu e de jucat, oricum fapta e consumata.Intreaba-l pe el daca a ejaculat in tine sau nu,oricum din moment ce nu v-ati protejat cu prezervativ,sau alt mijloc de protectie, sunt sanse sa ramai, acum depinde si de perioada ta fertila.

| mgtow a răspuns:

Nai cum sa simti cand iti intra sperma in vagin laughing, tu esti insarcinata, spune-i lu mami sa ia masuri inainte sa fie prea tarziu.

| RXN a răspuns:

Sanse sa ramai insarcinata sunt si inca foarte mari,intrucat era prima oare,existand riscul unei ovulatii spontane. Indiferent daca a existat sau nu ejacularea, tot sunt sanse din cauza lichidului pre-ejaculator.
Totusi, poate nu o sa ai marele ghinion sa ramai chiar de prima data si sa ai ocazia sa inveti lectia.Peste vreo 17-18 zile sa faci un test de sarcina, asta daca nu-ti vine menstruatia intre timp.Chiar asa, menstruatia cand ti-a venit ultima oare sau cand ar trebui sa-ti vina?

| Adorable a răspuns:

Pai prietenul tau nu ti-a spus daca a ejaculat sau nu? Trebuie sa te protejezi pana la 18 ani!
Daca ai greturi si varsaturi inseamna ca esti insarcinata. Daca iti vine menstruatia inseamna ca nu esti!
Succes!

| simiiii a răspuns:

Bunakiss! Muamaa pai inkearca sa te calmezi. Du-te la farcamie si ia un test de sarcina, fal, si dupa aceea vei vedea imediat daca esti sau nu insarcinata. Daca testul iese negativ, no problem, dar daca ieshe pozitiv :-s. Pregateste-te pentru o dicutzie interminabila cu ai tai.rolling eyes Sarcina nedorita este una dintre cele mai serioase probleme cu care se poate confrunta o adolescenta... In primul rand, din cauza ca, de cele mai multe ori, este vorba de o sarcina accidentala, iar in al doilea rand, pentru ca afecteaza dezvoltarea sexualitatii adolescentei. Desi pot fi active din punct de vedere sexual, fetele aflate la aceasta varsta nu sunt inca dezvoltate complet pentru a tine pasul cu toate schimbarile corpului pe care le implica sarcina. Trebuie luate in calcul, desigur, si restul de consecinte: abandonul scolar, problemele familiale, depresiile etc. Aaa mai este si faza cu avortul st fer convinsa ca daca esti insarcinata o sa apelezi la avort pentru ca sa fim sincere n`o sa-ti convina sa pastrezi copilul. App avortul spontan reprezinta desprinderea fatului de pe peretele uterului si eliminarea lui in exteriorul corpului. Nu amana si adreseaza-te de urgenta ginecologului! Doar un specialist poate determina daca e intr-adevar vorba de un avort spontan. Du-te la un medic ginecolog st sigura ca el iti va da toate detaliile posibile, si fara rusine nu ti se intampla nimic, din ce in ce mai multe adolescente, raman insarcinate, nu esti singura in situatia asta. De retinut! De acum in colo dca doamne ajuta nu esti insarcinata. Utilizezi contraceptive, costa mai putin decat neutilizarea lor – costurile necesare in timpul unei sarcini si pentru ingrijirea unui copil sunt mult mai mari. Prezervativele si pilulele sunt cele mai populare metode de contraceptie, in special printre adolescenti. Sunt ieftine, usor de cumparat si nu reprezinta riscuri pentru sexualitatea adolescentului.Prezervativul trebuie utilizat corect pentru a asigura protectie, iar pilulele trebuie prescrise de un medic. Gasirea metodei potrivite de contraceptie e un pas extrem de important! Necesita planificare ingrijita din partea tuturor partilor implicate. Este important ca responsabilitatea sa fie impartita intre parteneri, nu sa fie dusa doar de fata. Sper ca te-am ajutatkiss Ai grija de tine. te puupkiss

| St3fU a răspuns:

Dar oricum daca faci sex nepotejat nu's 100% sanse sa ramai insarcinata rolling eyes.e o perioada, nu mai stiu exact care, cand e feritilitatea foarte mare.dar in rest n'ar trebui sa fie mare problema. oricum afla si tu ca exista anticonceptionale pe care le primesti gratislaughing si chiar si pilula de a doua zi ca sa nu ramai insarcinata.anyway.cum nu sti daca a ejaculat in tine?raised eyebrows that's kinda strange.mai bine te duci la doctor.

| Alexander21 a răspuns:

Nici cerneala pe buletin nu vi s-a uscat bine si deja voi faceti neprotejat? Fa un test de sarcina luni, ia doua ca sa fi mai sigura.Si le faci pe ambele, ca uneori dau eroare.

| NoChanceForUs a răspuns:

Daca nu ati avut 10 lei de prezervative.suporti consecintele.Iti spun eu ca si-a "facut aparitia".

| Any a răspuns:

Cel mai important lucru ar fi sa te calmezi deoarece chiar nu te ajuta cu nimic.Ar trebui sa-l intrebi pe prietenu tau daca a facut ejacuarea in tine.Cel mai corect ar fi sa astepti sa iti vina menstruatia si daca nu vine cumpara un test de sarcina dar poate esti tu ingrijorata dar ai face bine ca data viitoare sa fi mai atenta.Bafta si sper sa te poata ajuta sfatul meu.

| ShakeIt a răspuns:

Fa un test de sarcina de unde sa stim noi daca esti sau nu? Dar dc nu v-ati protejat? E posibil sa fi ejaculatwinking mai ales daca nu aveti experienta. Fa un test.

| Bog15 a răspuns:

Asteapta o luna, du-te la o farmacia sau pune pe cineva sa mearga pentru tine, ia chestia aia ca sa verifici, si go planet big grin, bafta, next time, "fii sexy, fa-o cu cap, foloseste prezervativul"

| Edwdw a răspuns:

De pilula, nu se pune problema, aia nu mai e valabila de mult. adica deja sunt cate ore, 96? multe ore. acum trebuie sa faci asa, daca vrei sporturi de astea extreme fara protectie, fa-ti un program draguta: cand iti vine ciclu? normal inca nu ti-a venit ca e la inceput sau sfarsit de luna. acum al doilea termen de considerat e daca ai ciclu regulat sau neregulat? adica ai o perioada fixa sau ea fluxeaza de la o luna la alta? fiindca ai in vedere 2 lucruri, daca ai ciclu neregulat, inseamna ca trebuie sa porti prezervativ, de fapt nu, el trebuie sa poarte in timpul actului sexual fiindca riscurile sunt imense daca nu se controleaza si sunt si riscuri desi el se poate controla, avand in vedere lichidul pre-ejaculator care vrand sau nu mai contine si spermatozoizi. Daca ai ciclu regulat, atunci mai poti sa te feresti de riscul asta, avand o perioada in care poti sa te "joci" cu prietenul fara probleme. si e asa, daca ai ciclu regulat, imediat in perioada de dupa ciclu, in 10 zile pozi sa "te joci" neprotejat cu riscuri minime, dar avand in vedere ca un spermatozoid traieste, sau poate trai pana la 7-8 zile in interiorul vaginului ar fi bine sa iti cauti o zi ori 2 din acele 8 zile. De luat in considerare faptul ca cica si in cele 10 zile dinainte de ciclu se poate face treaba asta dar e mai riscant. Asa ca pe viitor informeaza-te ceva mai bine si eventual sa aveti in dotare ori un prezervativ, ori pilulele care sa iau imediat dupa. ce-a care se ia cel mai tarziu e cea de 72 de ore dar e si ceva cam scumpa. Eventual vezi cum se comporta organismul tau in urmatoarele zile, mai ai si restul sfaturilor mai jos incat nu trebuie sa le mai repet.

| redfox a răspuns:

Draga mea, noi nu avem de unde sa stim daca tu esti sau nu insarcinata. Imtreaba-ti iubitul daca si-a dat drumul in tine. Daca ai facut pasul asta cu el inseamna ca ai destula incredere in el asa ca nu-ti fie jena sa-l intrebi. Tie normal pe ce data trebuie sa-ti vina ciclul? Care a fost ultima zi de menstruatie; acum cat timp?

| dєdєloaia a răspuns:

Multumesc mult tuturor! ultima data am avut menstruatie acum 2-3 saptamana inaintea actului sexual...influenteaza cu ceva lucrul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici noi nu avem un raspuns, cumpara un test de sarcina de la farmacie si asa o sa stii sigur, dar asteapra 2/3 saptamani dupa prima data de cand ai facut sex. Ai mare grija, esti la o varsta frageda si nu are sens sa iti marghezi viata de acum. Sunt multe feluri prin care va puteti proteja. Bafta

| valentinox a răspuns:

Fa-ti un test de sarcinawinking cel mai sigur... e si ieftin 20 de lei cel mai bun. il poti lua de la orce farmacie. stiu prin ce treci pentru ca nu esti singura caruia i s-a intamplat, aproape! pentru efectuarea testului de sarcina trebuie sa astepti 5 minute si dupa aia te uiti la liniile rosii care apar pe el, in general daca ai 2 linii esti insarinata, te uiti pe prospect ca scrie clar. ca testul sa areate 99% sigur fal dimineata fara sa bei sau sa mananci nimicwinking Sper ca tziam fost de ajutor.

| valentinox a răspuns:

Nu astepta sa iti vina nimic ca o sa iti fie si mai rau. ia-ti un test de sarcina. ca dupa primul act sexual vaginul sufera niste transformari, si ciclul o sa iti intarzie si 3 saptamaniwinking intelegi? nu sunt fata dar crede-ma ca stiu. IATI TESTUL DE SARCINA DE LA ORCE FARMACIE si citeste mai jos ce ti-am zis.

| alexandratudosa a răspuns:

Mai deea imi pare rau dar ai putea folosi un test de sarcina, chiar nu stiu sper sa te ajute si mesajul meu succes
kiss:-
kiss

| Xuxu a răspuns:

La 10 zile dupa contactul sexual poti lua un test de sarcina sa vezi daca ai ramas insarcinata...sau asteapta sa vezi daca iti vine stopu. eu zic sa nu te mai stresezi asa de mult si sa astepti sa vezi daca iti vine. Pe viitor protejati-vahappy.

| Rouszz a răspuns:

Daca nu a avut loc ejacularea e aproape imposibil sa fii, cel mai bine ar fi sa-ti faci un test de sarcina:*. Succes, astept vestihappy.