| AlinaMaria05 a întrebat:

Vreau sa imi incep viata sexuala si am cateva intrebari. Chiar daca am citit multe despre ce implica asta, tot mai am cateva intrebari la care nu am un raspuns clar. Daca amandoi suntem virgini si sa zicem ca facem neprotejati tot se pot face boli? Daca ne protejam ce riscuri exista? ma refer boli sarcini nedorite etc. A doua zi doare ceva? Imi va fi rau? P.S. Avem de gand sa ne protejam deci nu are cum sa imi fie rau de la vreo sarcina nedorita.Multe fete am vazut ca a doua zi le doare stomacul si au varsaturi. Si daca da, cate zile tin durerile si/sau varsaturile. Multumesc.

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă aveţi!

Vezi DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Alte detalii DUPĂ ce precizezi vârsta...

Toate cele bune.

| SunnyDay88 a răspuns:

In mod normal nu ai nimic a 2-a zis.
da protejati-va si dupa cpoti merge la un control.
multe fete fac infectii dupa primul contact sexual. nu sunt boli cu transmitere sexuala, ci pur si simplu o reactie a organismului la noul vizitator.

| AlinaMaria05 explică (pentru SunnyDay88):

Ce fel de infectii? Si se fac chiar daca ne protejam?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru AlinaMaria05):

Cel mai adesea candida. chiar si cu prezervativ. le faci pentru ca perturbi mediul, nu pentru ca ar fi vreo bts.

| NickName01 a răspuns:

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte... divorţul este previzibil!

| неизвестныйй a răspuns (pentru NickName01):

Termină mă cu prostiile. Aberezi mult.
Pui pe un piedestal chestia asta cu virginitatea.
N-are legătură cu onoarea sau cu demnitatea. Vezi prea sus ceva ce e mult mai jos.

| Somebodyღ a răspuns (pentru неизвестныйй):

Are mare legatura si cu onoarea si cu demnitatea, imi pare rau sa te contrazic, dar nu e un aspect fara importanta...probabil ca numai o femeie unde exista un suflet sensibil poate intelege cu adevarat.

| Somebodyღ a răspuns (pentru NickName01):

Frumose cuvinte! Imi tresare inima cand observ ca dincolo de lumea asta haotica in care trupul se vinde la orice colt de strada se mai strecoara o mentalitate decenta cu pricipii si valori bine determinate.

| неизвестныйй a răspuns (pentru Somebodyღ):

Depinde de mediul în care a trăit respectiva femeie.
Dacă în familia ei încă sunt prezente concepţiile vechi de pe la 1700, da!
Pentru oamenii normali este un aspect fără importanţă. Doar pentru cei care pun pe un piedestal chestia asta e ceva care prezintă o importanţă deosebită.
Înainte fetele se căsătoreau de pe la 18 ani, să scape părinţii de ele să le sponsorizeze bărbatul. În ziua de azi, oamenii se căsătoresc de la vârste de 25+ ani.
Acum îţi dai seama?

| NickName01 a răspuns:

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| BebelusMIKiY2 a răspuns:

Cati ani ai/?