| LupusDei1993 a întrebat:

Vreau sa intreb utilizatoarele de aici, de la o scara la 1 la 10, cat de dureroasa a fost prima penetrare ce v-a luat virginitatea? Conteaza varsta, marimea penisului?

2 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

5%

TOTUŞI, în primul rând este foarte IMPORTANT preludiul ( modul în care te "pregăteşte"/excită partenerul ÎNAINTE de a face efectiv dragoste, deci înainte de a te dezvirgina/penetra )!
Este foarte important să fi cât mai excitată ( deci scopul acelui preludiu este ca partenerul să te excite cât mai mult şi să fie cât mai "finuţ" ), deoarece atunci vaginul se lubrefiază mai tare ( te vei "uda" mai bine ) şi penetrarea ( dezvirginarea ) va fi mult mai UŞOARĂ şi nedureroasă!
Dacă nu eşti destul de excitată/"udă", atunci te va deranja MULT mai tare când te va pătrunde, zona se va irita şi vei simţi o senzaţie neplăcută de usturime.
Dar aceste senzaţii ( plăcute sau neplăcute ) DIFERĂ foarte mult de la fată la fată!
Nu este o regulă generală, apoi dezvirginarea poate fi însoţită de o mică hemoragie locală. La unele fete NU curge sânge deloc ( la dezvirginare ), la altele curge foarte puţin, iar la altele ( foarte rar ) cantitatea este mai mare ( neputând continua actul sexual )...
Dar, aşa cum am zis, NU este o regulă generală şi nu ai de unde să şti în ce categorie te încadrezi tu!

DACĂ discutăm de plăcere ( la primul act sexual ), aici e mai COMPLICAT :

Pentru a simţi plăcere în timpul actului sexual ( şi nu doar la primul, ci în general ) e foarte IMPORTANT felul în care băiatul ŞTIE/vrea/se străduieşte să-ţi creeze această plăcere!
E foarte important acel preludiu, în timpul căruia băiatul să te "pregătească" pentru actul sexual, e indicat ca preludiul să fie cât mai îndelungat, băiatul să fie cât mai finuţ; iar în momentul în care te pătrunde, să o facă cât mai delicat şi DOAR în momentul în care VEDE efectiv că te-ai "udat" ( altfel vei simţi acea senzaţie neplăcută, de care spuneam anterior )...
Mai e importantă şi vârsta ( reflectată de faptul că eşti dezvoltată suficient pentru actul sexual ) - dar NU e cazul tău, deoarece am înţeles ( din altă postare mai veche ) că ai 18 ani!
Apoi, este importantă ( şi afectează plăcerea ) şi potrivirea/compatibilitatea dintre voi, atât din punct de vedere fizic ( dimensiunile vaginului tău şi ale penisului partenerului ) - aspect pe care îl constataţi doar DUPĂ ce "încercaţi" efectiv actul sexual; cât şi potrivirea din punct de vedere emoţional ( psihic )!

Iar în privinţa explicaţiilor privind plăcerea pe care o POŢI simţii, sunt perfect de acord cu lola2012, CITEZ : "Simti o placere dupa vreo 5 minute la inceput te doare asa putintel dar dupa vine ceea ce este placut.
Sau:
Inebunesti, iti vine sa te sui pe pereti... cum sa fie? ceva de nedescris, cea mai tare senzatie cred ca ceva mai fain nu exista, deci nu sunt cuvinte sa descrii ce simti"!

E posibil să nu simţi deloc plăcere la primul act sexual ( posibil chiar şi la următoarele 5-10 ); e posibil să simţi "puţină" ( sau chiar mai multă ) plăcere după vreo 5-10 minute de la dezvirginare, SAU e posibil chiar să ajungi la ORGASM = plăcerea SUPREMĂ ( care NU se poate descrie în cuvinte, NU există grade de comparaţie, mai ales pentru PRIMUL orgasm )!
DAR, toate acestea DEPIND foarte mult de modul în care băiatul "se ocupă" de tine ( şi de experienţa lui )!

Sper că aceste explicaţii te ajută, dacă mai ai nelămuriri nu ezita să întrebi şi voi încerca să-ţi explic cât mai CONCRET!

Mărimea contează?

Da şi nu. Da, contează pentru persoanele care s-au obişnuit cu dimensiuni peniene mari la începutul vieţii sexuale. Vorbim aici de procese cognitive care sunt răspunzătoare de intensitatea şi de calitatea aşteptărilor legate de dimensiune. Adică dacă o femeie şi-a început viaţa sexuală cu un partener foarte dotat, cu un penis mare, de 18 centrimetri şi ceva, atunci ea nu are cum să fie satisfăcută de un alt partener ce are penisul de 12 centrimetri. Procesele cognitive sunt răspunzătoare de aceste aşteptări. Ţine de o obişnuinţă, nu de o regulă generală la femei.
Şi nu, nu contează când vorbim de persoanele care nu au nevoie de dimensiune, cât de o satisfacţie sexuală sau de un act sexual per ansamblu - mângâieri, alintări, penetrare, suportul emoţional şi toate celelalte

| samoaramama a răspuns:

La mine a fost 11 samoaramama de te mint avea baiatu meu o puta cat stalpu din curtea scolii