| AliceAnnnnna a întrebat:

Vreau sa opresc toată chestia asta care ma îmbolnăvește psihic și ma poate duce ușor la psihoza.
Sa va zic ca sa știți de ce subiect ma iau.
Eu am 20 de ani și nu pot rămâne insarcinata nici cu toate tratamentele făcute și am o relație stabilă.
Mama are 50 de ani și in momentul de fata are 9 avorturi făcute. Abia acum câteva zile a reușit sa scape de o sarcina gemelară, adică doi copii.
Am încercat sa aduc acasa un psiholog ca ma gândesc ca e pe latura de stres sau inconstienta și când a vorbit cu ea a spus ca nu e vina ei ca rămâne insarcinata, ca ea o face cu prezervativul și o tine pe a ei. Dacă ar fi așa nu ar fi avut 9 sarcini finalizate. La sfârșitul conversației a zis ca e mândra de ea ca altele la 45 de ani intra la menopauza.
Pe lângă faptul ca ma frustreaza și toată viața am fost frustrata ca nu am avut un frate sau o sora se mai întâmpla și lucrurile astea. Eu nici verișori nu am pentru ca toate femeile din neamul meu au rămas de câte 2-3 ori și nu au vrut sa facă copii.
Am 20 de ani și ar trebui sa fiu la vârsta fertilității maxime și nu sunt cu toate tratamentele.
Mama are 50 se duce spre 51 de ani și reușește sa prindă gemeni pe care ii da afara. Pe bune? Mi se pare frustrant și încep sa cred ca e un fetiș lucrul asta, nu ca e o greseala de a ei. Nu s-a întâmplat odata sau de 5 ori.
Vreau sa opresc chestia asta, nu vrea uterul sa și-l coasa, nu ma asculta, sunt frustrata, nu am frați nu am nimic, nu am o familie și un neam mare neavând verișori. Numai de avorturi aud o femeie nu exista care sa nu fi făcut așa ceva măcar de 3 ori.
Și eu care chiar îmi doresc o sarcina nu pot concepe cu toate tratamentele și PROfecundurile pe care le-am luat sub prescripția medicului. In schimb am ficatul praf de la atâtea tratamente inutile.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E foarte trist ca mama ta gandeste asa.Si daca a folosit prezervativ nu inseamna ca nu e responsabila pentru uciderea acelir copii carora Dumbezeu le da un suflet din momentul conceptiei si care in viata de apou o vor intreba de ce i - a ucis.si in cazul meu in cei 4 copii pe care i-am nascut doar primul a fost programat, la doua sarcini am fost char foarte deprimata, era ultimyl lucru din lume pe care mi l- as fi dorit atunci dat acum ma uit la copiii mei ca la niste minuni, ma gandesc cu groaza ca daca nu aveam credinta in Dumnezeu as fi putut avorta pe cei care acum sunt lumina ochillor mei
Nu scrii daca esti casatirira sau nu, e pacat sa favi sex daca nu ai sot
Si pe copiii adoptati piti sa-i iubesti la fel de mult, si fiul meu mai mare e adoptat., Noi avem cunostinte care au nascut dupa adoptie pentru ca s- au relaxat. E important sa o ierti pe mama ta pentru ca ti- ucis fratii.

| AliceAnnnnna explică (pentru ania):

Eu nu pot sa iert o persoana care a dezvoltat un fetiș din lucrul asta.
Nici eu nu trebuia sa exist, eu nu am fost hrănită de ea ca ea avea silicoane și nu voia sa și le dea jos. Pe mine m-a crescut o vecina și mi s-a dat lapte din comerț.
Cred ca de aia am și atâtea probleme de sănătate fără sa ma droghez sau sa consum alcool, am un organism foarte praf ori din cauza celor "8 Injecții " pe care le-a făcut (așa mi-a spus ca voia sa ma dea afara prin calea asta) ori pentru ca nu am fost hrănită la sân.
Eu am ficatul exact ca un alcoolist și foarte sensibil, dacă stau lângă fumul de tigara vomit tot. Nu rezist la nimic, am rezistența la pământ.
Sa nu mai zic ca am și degetele jumatate de la picior lipsa când s-a dus sa avorteze in perioada aceea se foloseau acele foarfeci sau cum se chemau și când m-a apucat am rămas fără fără jumătate din ele.
Mai bine sincer, scapa de mine decât sa ma chinui in ziua de astăzi cu atâtea probleme de sănătate și părți ale corpului lipsa.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai creierul făcut praf nu ficatul. De maica ta nu mai poți tu, vezi ți de ale tale, e treaba ei ce face.e clar ca are probleme psihice dar nici tu nu pari a fi sănătoasă.

| Sekim a răspuns:

1. Desi nu poti ramane insarcinata, ai destul timp sa incerci fiindca ai doar 20 de ani, chiar si asa, poti adopta un copil daca vezi ca nu poti sa faci pana la urma dar speranta moare ultima asa ca sa nu gandim negativ de la inceput, pentru ca asta este chiar inceputul.
2. O sa evit sa o jignesc pe mama ta pentru ca nu am chef de o asemenea discutie dar, daca asa de mult te deranjeaza ce face ( chiar e foarte gresit ce face ), poti sa te muti si sa tai orice legatura cu familia ta, te vei simti mult, mult mai bine cu siguranta. Trebuie sa elimini toti oamenii toxici din viata ta, uneori, este si familia elementul toxic.
3. Tu ar trebui sa ramai puternica orice ar fi, nu degeaba toata lumea spune acelasi lucru : ai incredere in tine. Asta este cel mai bun sfat pentru ca uneori sa fii pozitiv, poate imbunatati atat capacitatea mentala cat si cea fizica. Daca stai sa privesti elementele negative, intri in depresie si ajungi jos. Acum, tu alegi, preferi sa fii sus si sa stralucesti sau sa fii jos si sa ai nevoie de psiholog?

| Dandinelle a răspuns:

Ai incercat sa iei o pauza de la ideea de a face un copil? Adica nu sa renunti total ci sa nu te mai gandesti la asta. Cat timp ti-ai dat pana acum sa concepi? Iti sugerez sa pui pauza ideii pentru un an de zile, dar tot sa incercati fara protectie iar apoi sa mergi la un medic specialist.
Te concentrezi poate prea mult pe ce fac altii (ex. mama ta) si asta iti stoarce toata energia.
Legat de avorturi pot sa-ti spun ca nu e adevarat. Eu nu am avut in viata mea vreun avort si m-am protejat mereu, cunosc si alte femei la fel ca mine. Am avut in schimb aceeasi frica ca si tine legat de conceptie. Cand am renuntat sa mai numar zilele de fertilitate, am luat vreo cateva luni acid folic prima faza (ce sunt practic suplimente de fier care ajuta la conceptie si nu sunt brutale cu sistemul tau) si la un momentdat am reusit. Pe langa asta exista medici specializati pe fertilitate, dar mai bine fa-ti programare mai tarziu, lasa-ti timp sa te linistesti. Spor

| AliceAnnnnna explică (pentru Dandinelle):

Multumesc frumos, o sa țin cont!
Unde găsesc acel acid folic?
Poate ai dreptate, am nevoie de o pauza dar mi se pune presiune din partea barbatukui

| Mopmop a răspuns:

Eu nu inteleg un lucru. De ce esti interesata de viata sexuala a mamei tale? E libera sa faca ce vrea pana la urma nu trebuie sa o judeci tu! Am vazut un comentariu aici de la un "om" cum ca ea ar avea probleme psihice. patetic... Instinctul sexual nu dispare o data cu varsta! Revenind la problema ta, ar fi o idee sa mergi la doctor impreuna cu partenerul tau. Poate el este infertil.

| AliceAnnnnna explică (pentru Mopmop):

Dar sa facă sex de 10 ori pe zi. Nu e problema mea atata timp cât se protejează. Ți se pare un lucru normal la 50 de ani sa zici ca fetișul tău sunt avorturile? Ea considera ca prin asta arată cât de tare e in pat.
Plus de asta îmi e mila de tata ca nici nu ii pot spune ca are 2 parteneri cu care își face nevoile, măcar dacă nu rezista cu o singura "unealta" sa se protejeze măcar dpdv al sănătății sa nu facă intr-o zi cancer la col sau sa ia HIV

| Mopmop a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Nu stiu, nu vreau sa par cinic insa pune problema asa: va veni o vreme cand vei vrea sa vorbesti cu ea, sa te asculte, sa petreci timp impreuna si nu va fi posibil din motivul biologic sa ii spunem. Asa incat incearca sa faci pace cu ea si sa o intelegi si sa o iubesti asa cum este ea!

| AliceAnnnnna explică (pentru Mopmop):

Dacă ea îmi tot scoate ochii și are flashback-uri ca nu ma voia ca nu stiu ce, nu pot sa fac pace cu ea...îmi doresc dar nu ma lasa

| Mopmop a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Parerea mea ar fi sa incerci sa o ierti pe subiectul asta si sa petreci timp de calitate cu ea!
Nu uita ca toti avem timp limitat aici pe Pamant...

| Teo29 a răspuns:

Buna, discuta cu mama ta si insista chiar sa foloseasca prezervativul. Exista riscuri de la atatea avorturi, macar sa tina la sanatatea ei, sa previna vreun cancer de col uterin pe viitor.
La tine de ex., ati facut amandoi test de fertilitate? Sa nu fie vreo cauza de a lui pana la urma...

| Bluestar15 a răspuns:

Mama ta e bine sa se spovedeasca si sa nu mai faca niciun avort, caci tare greu apasa avorturile pe constiinta omului si pe suflet. Cat despre tine, mergi la manastirea Vladiceni si stai de vorba cu parintele Calistrat; multe femei care nu puteau avea copii nici cu tratament au ramas insarcinate dupa ce au baut aghiazma de zamislire sau au facut anumite rugaciuni la sfatul parintelui Calistrat. Nu faci nicio psihoza, stai linistita happy Fa lucrurile astea si o sa vezi ca o sa fie bine, nu are rost sa te stresezi tu cu lucrurile astea, lasa-L pe Dumnezeu sa se ocupe happy Toate cele bune!

| Robert265 a răspuns:

Să ști că depinde și de sperma bărbatului! Și încearcă să te mulțumești cu plăcerile trupești și adoptă un copil!

| GabrieloKg a răspuns:

Buna. Nu vreau sa fac reclama aici.
As putea sa te indrum in directia pe care ti-o doresti.
Daca esti dispusa sa iti dai tot interesul, da-mi mesaj pe privat si iti spun despre ce este vorba.
Nu iti promit o sarcina, dar o viata frumoasa sigur o sa ai.
Daca vrei sa stii despre ce e vorba, astept mesaj in privat.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Fii puternică