eileen
| eileen a întrebat:

Vreau sa stiu si eu, ma refer la cei care au intre 20-30 de ani, cand erati mici 10-15 ani, cereati prietenia? Daca vi se dadea, cum va comportati, ce activitati aveati? Pana unde ajungeati? Pun intrebarea asta pentru ca vad din ce in ce mai multi copilasi care se gandesc numai la prietenii si sex. Cand s-a dat totul peste cap?
Oricine este invitat sa raspunda, indiferent de varsta, dar cu precadere categoria in care ma incadrez si eu...

Răspuns Câştigător
| cristi a răspuns:

Cand eram copil si aveam 10 ani( nu sunt pre mare nici acum am ink 10 laughing), chiar daca nu a trecut mai mult de un deceniu, eram totusi diferiti de generatia din ziua de azi. aveam alte preocupari fata de copii de azi mai ales referitor la sentimentul de atractie si iubire care incepe de la aceasta varsta totusi.era un sentiment pur, inocent si naiv.pentru noi daca iti placea de o fata insemna destul sa vorbesti putin cu ea( si nu probleme de sex laughing, ). Am si o amintire chiar amuzanta de pe atunci. prima data in copilarie la 10 ani laughing, eram in clasa 2 sau a 3, si imi placea de o fata mai mare cu 2 ani k mine.era cu sora mea in clasa. dar nici macar nu aveam curajul sa vb cu ea, dar o prietena de a ei ma incurajat sa ii dau o floare, eu eram un copil terminat de timid, dar mi-am facut curaj si intr-o zi i-am dat o floare erau mai multi copii de fata, i-am dat-o. s-a uitat putin la mine si a luat-o, eu m-am inrosit tot si dupa aia am fugit, .toti au ras de mine atunci laughing .Pentru generatia de azi sentimentul de iubire este denaturat si prost perceput inca de la primele contacte cu acesta

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Prima mea "relatie" a fost cand eram in clasa a 5a, cu un baiat. Un coleg de clasa mi-a cerut prietenia, exact asa: Vrei sa fii prietena mea? Mi s-a parut penibila intrebarea. Am zis da si am avut o relatie nu foarte reusita, de vreo 2 saptamani. In timpul acesta, vorbeam despre tot felul de chestii, ne sarutam pe buze si ne tineam de mana. Am iesit la film si la cofetarie, unde am platit fifty fifty consumatia si gata. A, si am primit de la el un lantisor de argint cu jumatate de inima. Pe care mi l-a cerut inapoi cand ne-am despartit si a devenit prietenul colegei mele de banca. Cam asta a fost primul meu contact de "cuplu" cu un baiat, desi imi amintesc ca imi placea un alt coleg inca de la gradinita.

Anna
| Anna a răspuns:

Cand aveam 13 ani mi-a cerut prima oara prietenia un baiat pe care-l placeam foarte mult.Imi amintesc si acum prin ce emotii am trecut cand am spus sfios si nesigur "DA". Dupa marele raspuns m-a luat de mana tremurand tot.In urmatoarele zile am continuat sa ne comportam normal, discutam despre scoala si alte activitati extrascolare.Sexul,sarutul si alte lucruri erau subiecte tabu la varsta mea.La varsta aceea inca ma mai jucam cu papusile, inca mai ieseam cu presul in fata curtii cu prietenele, eram innebunita sa fiu profesoara celor mai mici sau sa ma joc de-a detectivul.(bineinteles, eu eram intotdeaua eroinatongue). Ce pot sa spun, in ziua de azi adolescentii au "evoluat", cer mai mult, ofera mai mult.Acum 10 ani eram o alta generatie.Parintii sunt de vina, se resimte lipsa responsabilitatii, a bunului simt si a celor 7 ani de acasa. Daca parintii nu discuta cu ei, e normal sa apeleze la alte "surse". Dar sincer, eu nu aveam astfel de curiozitati de la o varsta atat de frageda. Eu incercam sa fiu constiincioasa la scoala, sa iau note bune, sa-mi rezolv sarguincios temele, vizitam muzee, mergeam la teatru, la observator, la zoo, la gradina botanica, ma indeletniceam cu alte lucruri.

| elena a răspuns:

Oricine este invitat raspunda...
Cand aveam 10 -15 ani, ah ce viata mai duceam...
Aiurea...
La 10 ani nu gandesti ca la 15, cand sunt formati sanii... te uiti la baietii din jurul tau, ii abordezi, pur si sinplu, pentru ca ei sunt cu 5 ani mai mici dacat tine, iar tu, esti constienta de farmecele tale si te dai mare "artista"...
Sa recunoastem, ca asa a fost dintotdeauna si asa va fi mereu...
Este si o gluma, poate putin nelalocul ei, dar buna...preotul in biserica:"Parinti, lasati copiii sa vina la mine...Mamele pot sa vina a doua zi"...
De cand ne nastem, suntem sub semnul F, adica al feminitatii, am fost create sa fim iubite si sa iubim...nu mai conteaza varsta...

lolita
| lolita a răspuns:

U cinspe ani nici nu aveam prieten, acum au cam luat-o razna copii de 12, cred ca ar trebui mai multa educatie sexualain scoli, si acasa sa le explice riscurile unui sex neprotejat, ca de facut oricum fac sex, in ziua da azi e o rusine sa fii virgina.

assiris
| assiris a răspuns:

Cind aveam 10-15 ani ne imprieteneam si ne comportam ca niste copii de acea varsta. Acum evident ca lumea s-a emancipat adica din toata media nu au invatat decit ca daca doi oameni se imprietenesc musai trebuie sa faca sex. Acum nu mai prea conteaza nici sexul celor doi care se imprietenesc. Cind eram mici aveam cu totul alte preocupari decit sexul, nu erau atitia binevoitori care sa ne faca educatie sexuala pe toate caile si la toate colturile si vreau sa spun ca se nasteau copii frumosi si mai sanatosi ca acei de azi. Un exemplu esti si tu care esti bine chiar daca parintii nu au urmat niste scoli inalte de educatie sexuala. Din pacate azi, cu atita educatie sexuala, se nasc malformati mai multi, copii fara parinti, fara familie si ce-i mai rau sunt "mamici" din ce in ce mai copii.

| sergiu25bc a răspuns:

Eram in clasa a 5 si imi placea o fata la nebunie.Am mers acasa si am vb cu tatal meu, el mi-a explicat atunci cum sta treaba intre baieti si fete, si apoi am inteles diferentele intre baieti si fete. Apoi mi-a explicat ca ce simt inseamna ca sunt indragostit. A 2 zi mi-am luat inima in dinti si am vb cu acea fata.Afland ca o plac foarte mult a zis ca si ea simte acelasi lucru pentru mine.Am decis sa fim amin2 prieteni. Apoi am inceput amin2 sa ne cunoastem mai bine, la 1 momendat ne faceam temele impreuna ea la mine acasa, cand erau si parintii mei acasa, eu la ea acasa cand erau parintii ei.Eram o pereche de indragostiti, nu aveam contact sexual doar saruturi si atit.Mergeam la film amin2, la muzeu, prin parcuri, completam oracole.Si astfel pina in clasa a 9 nu am avut nici 1 fel de contact sexual.Doar in clasa a 9 am decis amin2 ca e momentul. Ea a fost prima mea iubire chiar daca acum este in alta tara, nu cred ca voi reusi sa o uit chiar de anii trec.

| alexutza_4406 a răspuns:

Eu sincer nu imi aduc aminte daca am cerut vreodata prietenia cuiva, pentru ca sunt fata happy...asteptam mereu sa mi se ceara tongue
Primul meu prieten care mi-a cerut prietenia a fost asa pe la 10 anisoriwinking...si imi aduc aminte ca ne dadeam pupici pe obraji si ne inroseam ca 2 rosii de emotii hahaha laughing
Dupa aceea cu timpul ne mai dadeam asa cate un pupic pe buze, pana cand pe la vreo 12 ani m-a sarutat pentru prima data, de era sa lesin de emotii laughing...foarte tare!
Din pacate dupa 3 ani "impreuna", ne-am despartit pentru ca eu am plecat din tara... dar si acum e "iubitzelul meu" si are un loc la mine in inima...winking
Eu vreau sa spun ca faza tare nu era ca ceream prietenia pe vremea aia, ci ca dadeam papucii s-au dadeam verde cand vroiam sa ne despartim! hahahahha

| Paula a răspuns:

De ce dati vina pe parinti, dati vina pe democratie... ganditiva cand era comunizmul era asa cum spuneati voi, si dupa revolutie o fost cam liniste, dar dupa cativa ani, or inceput filmele porno, si alte prostii, dupa aia netu, si pe net sunt porno, si copii se uita pentru ca stiu ca este interzis. Si parinti degeaba zic daca la copii pe o ureche intra pe cealalta iese. Si acum fiecare vrea sa fie mai presus de oricine, si parinti sunt nevoiti sa lucreze ca sai ofere la copil, ca daca nu, copilu ameninta, sau chiar mai rau fura bijuterii de'acasa si le vinde. Ganditiva de 2 ori cand dati vina pe cineva happy

| gabriel_7188 a răspuns:

Eu imi amintesc ca am avut prima prietena pe la 12 ani, e adevarat, ne-am sarutat dar nu frenchlaughing) si la o luna dupa prima zi, insa, ne-ascundeam ca sa facem asta, nici nu se punea problema de sex si alte chestii, nici nu stiam ce sunt pe vremea aia. Copiii din ziua de azi nu mai sunt copii sau cel putin nu mai au copilarie. De la sanul mamei trec la sanul prietenei... si e o trecere mult prea rapida care ii face sa piarda esenta si frumusetea copilariei. E trist ca se intampla asa si principalul motiv este lipsa atentiei parintilor.

| simona24 a răspuns:

Toate situ'rile sunt pline de copile de 12-13 ani care pun intrebari de te crucesti...singura solutie este sa le dam un sfat...in ziua de azi au acces la f multe informatii numai ce le este necesar nu cauta..asa ca nu ne ramane de facut decat sa le ajutam cum putem...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand s-a inventat lumea