| Crs a întrebat:

Vreau sa va cer niste sfaturi... prietenul meu mi-a propus sa facem sex oral. Suntem impreuna de un an de zile. Relatia merge chiar bine, ne certam destul de rar pe motive banale si ne trece imediat, o singura data am fost certati mai tare. Eu chiar tin la el, pot spune ca il iubesc, relatia noastra a decurs bine din prima luna, ii cunosc familia, imi cunoaste familia. Mi-a demonstrat de mai multe ori ca ma iubeste, nu numai prin vorbe, si chiar simt ca ma iubeste poate ca mai mult decat il iubesc eu pe el. Mi-a spus ca vrea sa facem acest pas ca sa ramanem mereu impreuna sa imi demonstreze ca daca face acest lucru chiar ma iubeste ca nu ar face asta oricarei fete. Insa nu stiu ce sa fac, daca sa accept sau nu; pe de o parte as vrea - dar daca o sa fac acest lucru vreau doar unui singur om sa fac; pe de o parte nu, ca nu pot avea niciodata siguranta ca vom fi impreuna pe vecie. Si sunt si mai rusinoasa de >fel.:" Ce sfaturi imi dati?

20 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nimeni nu te obliga sa o faci, daca tu crezi ca nu e cazul si nu te simti pregatita pentru.asta, atunci nu o fa, cel putin mai asteapta ca aveti timp si pentru.asta... daca va iubiti nu e ceva rau sa o faceti, dar totusi, fa-o doar daca simti ca vrei cu adevarat, nu apoi sa iti para rau ca ai facut-o, dar intr-un fel trebuie sa te gandesti ca e reciproc, nu doar tu lui ci si el tie iti face.Totul ramane la decizia ta, nu cred ca daca il refuzi se va supara ca nu e ceva asa grav.
Discuta cu el, spune-i ceea ce simti si sigur te va intelege.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mai bine treceti direct la sex, nu doar sex oral!

Pentru ca daca faceti oral sigur o sa mergeti mai departe, nu e atat de fraier!

Vrea sa te faca si pe tine sa simti dorinta!

Acum depinde daca tu vrei sa i te daruiesti!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Intelepciunea populara spune, printre altele: "Omul daca nu are acasa ceea ce ii trebuie, incepe sa caute prin vecini!". unde de regula cam si gaseste!
"Mi-a propus sa facem". e cam ambiguu. dar lasa-l, sau roga-l sa iti faca el primul, si poate senzatiile placute ce le vei avea te vor putea ajuta sa iei o decizie.
De aici, de la neintelegeri, conservatorism/egoism, ignoranta, incapatanare prosteasca (in loc de a experimenta! >> ca si in bucatarie, nici o mancare nu iese super din prima!, >> nici pe sosea, nu poti fi sofer experimentat imediat ce ai ridicat carnetul!, etc.) toate pe lumea asta - deci si relatiile! - se imbunatatesc, si se perfectioneaza prin exercitiu, in timp!
Siguranta ca veti fi impreuna pe veci nu ti-o poate da nimeni!, asa ca invata de la altii, si mai cugeta si la vorba aia care spune ca, decat sa regreti etern ca nu ai facut ceva (deci nu cunosti!) mai bine sa poti avea habar despre ce este vorba, si sa poti judeca in cunostinta de cauza! Daca va insista si va spune ca pentru el este dovada suprema ca il iubesti, si nu doar pretinzi, ce vei face?! stii oare cate au ramas fara partener de la acest aspect?! Tipele normale, emancipate, care au ajuns la o anumita intelegere a vietii, o fac, chiar daca nu recunosc si se prefac anti oral! E vechi de mii de ani, si doar vremurile moderne l-au imbogatit si spiritualizat in manifestarile de Dragoste - sau doar Erotism Amical! - dintre doi parteneri!
Cauta si citeste si aici, in arhiva TPU, alte raspunsuri la acest subiect, cat si si pe internet!, e plin de materiale informative!
A nu se neglija igiena locala si generala, ideal fiind sa se faca dus inainte de a face Dragoste! Daca esti mai rusinoasa, te poate ajuta sa te relaxezi, un pahar de vin rosu! pana isi face efectul dezinhibitor, va mangaiati si va sarutati!
SuccessE si Bucurii Placute!

| butt3rfly16 a răspuns:

Totul tine de tine si de ceea ce simti ca vrei sa faci. Daca relatia a mers bine pana acum va merge si de acum in colo nu va fi asta o piedica ...si nu inteleg dc trebuie sa-ti demonstreze ca te iubeste daca vei face asta( nu e un joc in care trebuie sa faci ceva ca sa castigi altceva in schimb)>Bafta!winking

| HBK a răspuns:

Atata timp cat vrei si tu sa faci ce ti-a cerut, important este sa o simti ca o faci din iubire, placere fata de el, nu e nimic rau. Dar ai mare grija.

| Hombre a răspuns:

Fa ceea ce iti place si lasa rusinea.

| Crs explică:

@ Dark Sunshine - da, stie ca sunt rusinoasa si mi-a explicat de o mie de ori ca nu trebuie sa ii fie rusine de el, dar ma intelege si incetul cu incetul ma face sa nu imi mai fie.

Si i-am spus tot ce gandesc si ca nu stiu sigur daca sunt pregatita si nu s-a suparat, m-a inteles perfect si mi-a spus ca o sa facem lucrul acesta cand o sa vreau eu nu ma forteaza cu nimic.

| Smarandica a răspuns:

Te inteleg perfect.Nu stiu cum as putea sa te sfatuiesc. E decizia ta ce vei face pe mai incolo.nu ai de unde sa stii ce iti rezerva viitorul... Poate n-o sa mai fiti impreuna pe evcie cum ai zis u.si poate dupa aceea o sa-ti para rau daca i-ai facut'o.nu stiu eu cred ca daca te iubea intr-adevar. voia sa iti faca el oral, fara sa pretinda sa'i faci si tu.ca ai spus ca o zis "mi-a propus sa facem oral" adica reciproc.intelegi ce vreau sa zic.nu stiu ce sa zic. oricat de mult tine la tine, nu poti fi sigura niciodata ca aceasta relatie poate dura toata viata cum a spus si tia.
Doar sa nu regreti pe mai tarziu! Un sfat! daca nu te simti pregatita pentru sex oral, atunci faceti petting seara.sa nu fie lumina in camera. o sa fie mia interesant.
pa

| L a răspuns:

Eu nu as face asta, dar acum depinde de persoana.`Pana la urma este decizia ta, faci ceea ce simti.`

| alexandru_4652 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun. daca simti nevoia gen... esti ok cu ideea. fa-o. daca o iei ca pe o obligatie nu.

| mrrry a răspuns:

Nu stiu c sa zc da`eu una nu sunt deloc d akord cu sexu`oral orikt as iubi un baiat nu as accepta chestia astabig grin

| tia a răspuns:

Pai, faci ceea ce simti. Dar oricat de mult tine la tine, nu poti fi sigura niciodata ca aceasta relatie poate dura toata viata. Toate la timpul lor. Bafta!

| blondix_2927 a răspuns:

Spune-i sa te excite, sa-ti atinga sani,..., sa-ti sarute corpul, etc, si dupa aia stai tu peste, il saruti pe gura, pe gat, pe sani, musca-l, tot mai jos, pana ajungi la... apoi incepi usor sa bagi in gura, etc. sper ca te descurci

| Dede_4091 a răspuns:

Buna... o relatie se bazeaza pe sentimente si chiar daca esti rusinoasa... fa ce crezi ca este bine! daca tu crezi ca te iubeste si te simti pregatita:Spune-i ca, DA, ACCEPTI! iar daca nu te simti pregatita si nu ai suficienta incredere in el, atunci, nu fa prostia asta! Spune-i sa mai astepte ca sa fii tu pregatita! Asta tine cont de tine si de relatia voastra! Sper sa va intelegeti bine si sa va mearga relatia si cu bune si cu rele, dar mai putine rele! Sper ca ti-am putut fi de folos, Deea! fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci ce crezi ca e mai bine, si a face ceva din placerehappy iar nu este rau.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta cu prietenul tau despre ceea ce simti, despre faptul ca esti rusinoasa, explica-i temerile tale si apoi hotaraste ce vei face, daca tu nu vrei si nu te simti bine facand acest lucru, nu-l fa. Daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa-ti respecte dorinta.Frica ta ca nu veti fii mereu iompreuna e ceva firesc si cred ca trebiue sa aveti discutii mai serioasa despre viitorul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stii ce sa faci vino si suge-o numai pe al meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place tipul spune da daca nu mai asteapta

| andreea_1716 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti, ok? crede-ma ca e mai bine asa, daca te iubeste accepta, daca nu ii convine n-are decat sa se desparta de tine(daca are curajul)sau sa se supere.Organele genitale nu sunt pentru asa ceva... e o prostie, eu nu sunt de acord cu asa ceva, daca o faci te vei simti murdara.Si iti garantez ca o sa iti para rau apoi, nu se stie... poate te va jigni, poate vrea doar sa profite, cunosc foarte multe cazuri nu mai exista iubiri adevarate ma rogfoarte putine.Asta-i viata.Acum faci cum vrei tu. Te pup! Ai grija de tine!

| manesman a răspuns:

Buna - uite eu o sa-ti dau un raspuns foarte diferit de ceilalti - sun casatorit de 15 ani si nu mi-am rugat niciodata sotia sa faca acest lucru - s-antamplat pur si simplu dupa citiva ani de casatorie. mi se pare bizar sa-i spun unei femei ca prin a-i introduce ...in gura ii demonstrez ca o iubesc mai mult - NU! total eronat; ii demonstrez doar ca nu o pretuiesc si doresc sa-mi satisfac o dorinta pur sexuala. In alta ordine de idei ar fi fost normal ca intr-o explozie nebuna de excitare si pasiune(la care un barbat detine cheia daca se pricepe bineinteles) acest lucru "sexul oral" sa decurga automat si normal din ambele parti. cand iubesti nu poate fi minunat decat reciproc sau poate fi un orgasm amplificat relaxant din partea lui cand e facut cu o oarecare. nu in ultimul rand iti spun ca sper sa fi sigura ca acest baiat te iubeste cu adevarat