| ClauditzenPunct a întrebat:

Am si eu niste probleme in legatura cu relatia mea cu un tip si as vrea niste sfaturi, sper sa nu va plictisesc in detalii.
Sunt cu un tip de aproximativ 6 luni de zile. El este foarte gelos si super protectiv. Eu am 16 ani iar el 20. Este vorba ca ne certam din chestii banale. Acum o saptamana a decis sa luam o pauza dar se combinase cu o "tarfa" pe care nu o suport. Aia ma suna si imi spunea sa nu mai ies din casa ca ma bate, si ma ameninta. Am decis sa nu mai vorbesc cu el dar dupa 2 zile m-a chemat la el sa vorbim. Am vorbit si mi-a spus ca pleaca timp de 2 luni in Germania unde va lucra, impreuna cu tatal sau. Am inceput sa plang avand in vedere ca nu mai era al meu dar m-a rugat sa fiu cuminte si sa nu uit ca ma iubeste, m-a sarutat si m-a rugat sa ne impacam ca el nu este cu fata aceea. Ne-am impacat si am facut dragoste in seara aceea, (dormisem la el). A doua zi dimineata el a plecat si mi-a spus sa am grija de mine... Problema este ca mereu ne certam din cauza tarfelor care se baga si din vina geloziei, si ajunge sa ma lase pentru altele. Il iubesc, ii iubesc familia, si am facut multe pentru el si el pentru mine dar nu stiu cum sa fac sa nu mai intervina certurile astea...
Vreun sfat?

8 răspunsuri:
| puisor98 a răspuns:

Decii.din cate am inteles il iubesti,te iubeste! niciodata nu te-a lasat pentru altele! ba din contra. poate a gresit ca s-a despartit de tine si dupa s-a combinat cu alta, dar a vrut doar sa te protejeze, daca inca erati un cuplu si el s-ar fi combinat cu alta, ar fi fost si mai rau! adica tarfa aia ti-ar fi zis ca te-a lasat pentru ea ca ea e mai buna decat tine bla bla si probabil si tu te-ai fi simtit oarecum jignita! deci ai vazut. v-ati despratit, si-a facut treaba cu aia si adio! tot la tine s-a intors! cum se spune ''tot la fata lui'' eu zic ca te iubeste si cat despre ''tarfe'' asta e! tarfele sunt tarfe si dupa a10a reincarnare!winking asta e rolul lor! desprat cuplurile pentru maxim 2 zile cat baiatul respectiv se satura de ea\ele. si tot la IUBITA lui se intoarce! ele nu se pot numi ''iubite'' si niciodata ''fete\femei'' sunt veceuri publice happy toata lumea vine si placaa...deci nu mai fi prostuta! evita sa vorbesti cu el despre ''ele''! si da, greseste si el, dar cum am mai spus! tot la tine se-ntoarce! o sa mai fie asa o perioada pana se satura de ele oh go on :* succes si sper sa va continuati povestea si mai ales sper sa-ti dea seama si el ca greseste fata de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic din cauza "tarfelor"! De "tarfe" se lovesc toti baietii dar cei care au o relatie si tin la partenera, pur si simplu nu le baga in seama. E ca si cum cineva ar fura o bicicleta de pe strada si apoi ar vina pe bicicleta, ca se afla acolo. Niciodata nu vor interveni "tarfele" in relatia voastra atat timp cat prietenul tau te iubeste.

E amuzant cum el se combina cu altele in timp ce tie iti spune sa fii cuminte.

Un sfat... desigur! Baga-ti mintile in cap si deschide ochii. Din ce ai povestit putem trage concluzia ca prietenul tau isi cam bate joc de tine si ca te asteapta multe dezamagiri daca alegi sa continui aceasta relatie.

| Raiiiisa a răspuns:

Exista doua modalitati.Ori ii accepti toate geloziile si comportamentul posesiv, pentru ca de la gelozie la posesivitate nu este mult, ori il lasi in pace si iti cauti pe altul care sa te faca fericita.
Din cauza tarfelor?
Nu cred ca ar trebui sa dai importanta altor femei, pentru ca nu fac parte din relatia voastra.
Din moment ce a mers in Germania la munca si impreuna cu tatal sau nu cred ca va avea mult timp de alte domnisoare.Ar trebui sa ai incredere in el daca exista iubire, pentru ca pana la urma a mers sa castige bani.

| Xenia16 a răspuns:

Trebuie sa discuti deschis cu el si sa ii spui ca daca te iubeste, lasa deoparte tarfele si sta cu tine. Ii spui ca ele nu se compara cu tine ca iubirea tine de ce simti tu cand esti langa el.Te iubeste si de asta doreste sa va impacati. Funda?

| Oviiyy a răspuns:

Nu ai cum sa eviti toate aceste lucruri, as vor fi mereu sa stii. el are mai multa experienta si va umbla cu alte tarfe, iti spun eu ca asa sunt barbatii. ce sa zic mai devreme sau mai tarziu iti va parea rau de decizia luata de a ramane cu el. stii cum este el: tu sa stai acasa si el sa umble, asa vor astia care sunt posesivi. crede-ma sunt barbat.

| NeonLights a răspuns:

Nu ai cum sa eviti certurile dar el ar putea sa evite tarfele, nu e frumos sa te lase pentru alta si apoi sa vina iar la tine...

| AleCsuţaa a răspuns:

De ce să laşi o pipiţă să strice ce aveţi voi doi acolo? Poţi să le scuipi şi-n ochi, că nu-ţi fac nimic. Cât despre relaţia voastră, zic că ar trebui să purtaţi o discuţie, că totul prin discuţii se rezolvă. Spune-i că nu-ţi place faptul că se duce la toate panaramele, apoi se întoarce la tine. Întreabă-l cum ar fi dacă şi tu ai face la fel. Poate îşi va schimba obiceiul.

Şi cum a mai spus cineva pe aici, ar trebui să ai încredere în el şi să-i arăţi că-l iubeşti ca să nu mai aibă nevoie de altele, ci doar de tine.

O seară plăcută!