| hypothesis a întrebat:

Vreau sa va prezint o situatie care pentru mine este bizara. Cunosc o fata inca de cand eram pe la varsta de 6-7 ani,asta deoarece frecventam aceeasi comunitate religioasa. Ea era o fire sensibila,care se supara repede si nu foarte sigura pe sine. Odata cu adolscenta,mai exact de cand a intrat la liceu,aceasta parca s-a schimbat (nu in totalitate desigur). Pana acum este un lucru normal,oricine se schimba si se dezvolta. Insa,ea, contrar invataturilor pe care le-a primea in familie si in biserica in care a crescut de mica, s-a schimbat foarte mult in rau si anume:a ajuns sa vorbeasca cu foarte multi tipi de 19-20-21 de ani,cu unii a si avut relatie (unele de cateva luni) si de atunci,prinzand "experienta", a suferit o schimbare evidenta. Nu mai era acea fata care se supara repede,era mult mai bagareata,dornica de atentie,etc. Acest lucru nu era ingrijorator,insa avand in vedere condiitile in care a crescut si educatia crestina pe care a primit-o,consider ca este destul de dubios. Oricum,exista destule cauza pentru care sa fi suferit aceasta schimbare,precum:dorinta de a iesi din acea bula de reguli si de limitari pe care le avea,dorinta de a iesi in evidenta si de a se "depasi" pe sine (nefolositor in acest sens,zic eu). Cur/va nu consider ca este deoarece stiu ca nu a intretinut relatii sexuale in ciuda multelor relatii si discutii cu alti baieti (care ei desigur asta isi doreau de la ea). Stiu ca a si refuzat acest lucru la cererea catorva. Este,insa,cel putin usuratica. Chiar si cu mine cu care se cunoaste de atata timp,a avut tentative de a sta. Ma lua in brate,ma saruta,ma musca. Insa,eu tot incerc sa-mi dau seama ce isi doreste aceasta,ce scopuri are. Nu-mi pot da seama cum,in ciuda principilor pe care le-a primit, poate sa ajunga in acest hal (totusi este un hal, sa vorbesti cu 4-5 baieti odata,cu unul pe facebook,altul prin mesaje,la telefon,e ceva). Stiu ca aparentele pot insela, chiar si multi oameni asa-zisi credinciosi sunt fatarnici si ipocriti, dar nah. Voi ce parere aveti? Asa proasta una lume?

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

O posibilitate este ca a avut o copilarie foarte stricta si fara prea multa exteriorizare a iubirii parintesti, iar acum simte nevoia de atentie pe care si-o satisface in acest mod. Desigur, ar putea fi gasite multe alte explicatii fara a considera ca fata estede calitate proasta.
Cat despre faptul ca a intretinut sau nu relatii sexuale, nu poti sti cu precizie. Nu suntem la ora de religie sa spunem "crede si nu cerceta" happy

| Alcyon a răspuns:

Sa stii ca multe persoane care-au primit o educatie stricta in copilarie, in adolescenta incep s-o cam ia razna. Probabil ca fata n-are o relatie buna cu parintii ei (poate ca-s mai reci, se simte neinteleasa de ei) si de aceea a ajuns s-o ia pe acest drum. Am mai vazut astfel de situatii. Din punctul meu de vedere, fata e o fire complexata si slaba. Si incearca sa-si depaseasca acest complex, afisandu-se cu multi baieti etc. Povestea va dura pana cand o sa ajunga la o anumita maturitate. Din pacate, aceasta faza e posibil s-o mai tina cativa ani buni.

| ZMR97 a răspuns:

Nu îți pierde timpul cu astfel de persoane