| hypothesis a întrebat:

Vreau sa va prezint o situatie care pentru mine este bizara. Cunosc o fata inca de cand eram pe la varsta de 6-7 ani,asta deoarece frecventam aceeasi comunitate religioasa. Ea era o fire sensibila,care se supara repede si nu foarte sigura pe sine. Odata cu adolscenta,mai exact de cand a intrat la liceu,aceasta parca s-a schimbat (nu in totalitate desigur). Pana acum este un lucru normal,oricine se schimba si se dezvolta. Insa,ea, contrar invataturilor pe care le-a primea in familie si in biserica in care a crescut de mica, s-a schimbat foarte mult in rau si anume:a ajuns sa vorbeasca cu foarte multi tipi de 19-20-21 de ani,cu unii a si avut relatie (unele de cateva luni) si de atunci,prinzand "experienta", a suferit o schimbare evidenta. Nu mai era acea fata care se supara repede,era mult mai bagareata,dornica de atentie,etc. Acest lucru nu era ingrijorator,insa avand in vedere condiitile in care a crescut si educatia crestina pe care a primit-o,consider ca este destul de dubios. Oricum,exista destule cauza pentru care sa fi suferit aceasta schimbare,precum:dorinta de a iesi din acea bula de reguli si de limitari pe care le avea,dorinta de a iesi in evidenta si de a se "depasi" pe sine (nefolositor in acest sens,zic eu). Cu/rva nu consider ca este deoarece stiu ca nu a intretinut relatii sexuale in ciuda multelor relatii si discutii cu alti baieti (care ei desigur asta isi doreau de la ea). Stiu ca a si refuzat acest lucru la cererea catorva. Este,insa,cel putin usuratica. Chiar si cu mine cu care se cunoaste de atata timp,a avut tentative de a sta. Ma lua in brate,ma saruta,ma musca. Insa,eu tot incerc sa-mi dau seama ce isi doreste aceasta,ce scopuri are. Nu-mi pot da seama cum,in ciuda principilor pe care le-a primit, poate sa ajunga in acest hal (totusi este un hal, sa vorbesti cu 4-5 baieti odata,cu unul pe facebook,altul prin mesaje,la telefon,e ceva). Stiu ca aparentele pot insela, chiar si multi oameni asa-zisi credinciosi sunt fatarnici si ipocriti, dar nah. Voi ce parere aveti? Asa proasta una lume?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un fel acesta atitundine a ei e vine parintilor, au fost prea stricti cu ea, si i-au impus niste reguli (absurde din punctul ei de vedere), nu i-sa explicat limitarile si n-a inteles ca regulile care i le-a impus parintii e spre binele ei, asfel spus e confuza, are o criza de personalitate si nu stie unde ii e locul, incearca sa se regaseasca pe sine in cat mai multe experiente, insa ar trebui sa fie luat cateva masuri in privinta asta, deoarece poate experimenta lucruri care are sa le regrete pe urma, iti zic tie acest lucru pentru ca cel mai probabil no sa isi asculte parinti, iar tu esti cel mai apropriat anturaj al ei.
O alta cauza pentru care vorbeste cu mai multi tipi odata e din cauza ca si-a pierdut increderea in persoanele de sex masculin asta ar explica si faptul ca s-a dat la tine ( de obicei un asfel de comportament apare ca urmare a unui abuz).

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca să-i spui despre dragostea lui Dumnezeu, ca sa judeci lucrurile dupa felul Lui de judecată, atunci trebuie ca mai întâi trebuie ca să-L cunoști pe Dumnezeu personal.

| Jardelin a răspuns:

Pe mine m-a amuzat putin modul in care ai descris situatia si cum gandesti. happy

Mie unu mi-e greu sa ma pronunt in vreun fel despre aceasta fata fara sa o cunosc personal si sa discut cu ea, pentru ca am o vaga impresie ca tu te inseli in privinta ei. Asa ca ii las pe altii sa face aprecieri. happy

P.S. Cred ca intrebarea ta era mai potrivita la alta categorie.

| hypothesis explică (pentru Jardelin):

Da,stiu unde, o sa o postez si acolo laughing. Aici doar am vrut sa fac referire la fondul religios.

| Jardelin a răspuns (pentru hypothesis):

Ok, daca ar fi sa ma refer la aceasta fata din perspectiva catehetica, si presupunand ca e adevarat ceea ce ai observat la ea, spun ca nu e firesc comportamentul ei. Un crestin autentic este decent.

Dar, cine stie, poate cu timpul se va tranforma in bine, se va casatori cu cineva si va fi linistita.

Cea mai mare minune care i se poate intampla omului, este sa-si constientizeze propriile pacate.

| hypothesis explică (pentru Jardelin):

Avand in vedere ca inca frecventeaza o comunitate religioasa si primeste saptamanal invataturi si principii crestine, sa continue intr-un asemenea mod este dubios.
Ceva de genul:https://www.facebook.com/......187635000/

| Jardelin a răspuns (pentru hypothesis):

Inteleg, deci dupa parerea mea ceea ce este autentic la ea este comportamentul de "sambata seara" happy, calitatea de crestin fiind una falsa. Pentru ca nu poti sa in acelasti timp si bun crestin si neserios in comportament.

Dar asta nu inseamna ca este o fiinta pierduta. Sunt mari sanse sa devina mai tarziu o persoana linistita. Si spun asta gandindu-ma la mine. Mai demult, cand eram adolescent si o perioada dupa aceea am fost un om libertin, insa dupa ce am devenit ceva mai intelept si am inceput sa gandesc mai mult, am abandonat acel stil de viata.