| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa zic ca este ceva in neregula cu aceasta lume, in timp ce peste tot la televizor este prezentata aceeasi idee cum ca sexul este interzis persoanelor sub 18 ani iar acestea nu au voie sa vizioneze nici macar scene de sex, parintii copiilor care fac sex in schimb par super fericiti si au un ranjet pana la urechi costienti fiind de faptul ca copii lor fac sex inca de la varste fragede. Acest lucru mi se pare ceva anormal si in completa contradictie cu ceea ce am fost invatati.
Unele fete par sa aiba prieteni de cand s-au nascut, indiferent de varsta la care le intrebi ele o sa-ti spuna ca au prieten, practic multe persoane par sa nu conceapa viata fara a avea un prieten, acest lucru mi se pare deranjant cand stiu ca eu sunt singur de cand m-am nascut. De asemeni persoanele preocupate doar de relatii si prietenii par sa ignore complet restul problemelor care se ivesc dealungul vietii sau restul lucrurilor care trebuiesc facute intr-o viata, acest lucru mi se pare din nou anormal cand stiu cat de ocupat am fost eu incercand sa rezolv toate problemele care s-au ivit dealungul vietii plus ca dealungul scolii nu a existat timp si pentru alte activitati.
Astfel stau si ma intreb cu ce am gresit eu de nu reusesc sa-mi gasesc o prietena de cateva decenii de cand tot incerc sa-mi gasesc in timp ce altii nici nu par sa caute o prietena ci au tot timpul si trec doar de la o relatie la alta?

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu stiu unde vezi tu parintii aia asa de incantati de faptul ca odraslele lor de nici 18 ani fac sex, pentru ca in lumea mea parintii ar fi oripilati si convinsi ca acesti copii si-au distrus viitorul.
Daca par fericiti/fericite atunci cand se plimba in parc cu iubitul, asta nu inseamna ca nu plang de mama focului cand sunt inselati/inselate sau se despart din diferite motive.
Si eu am avut primul prieten la 12 ani, dar nu as fi vrut sa ma indragostesc atat de repede. Pot spune ca am suferit destul de mult si ca relatia aia m-a facut sa ma maturizez si sa vad viata asa cum e ea de fapt: cruda.
Nu stiu de ce am impresia ca nu ai mai mult de 18 ani, dar tutusi iti faci griji inutile. Nu ai gresit cu nimic, poate ca inca nu ai intalnit o fata potrivita.
Dupa mine, decat sa ai relatii cu nu stiu ce panarame, mai bine deloc!

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Tu te-ai uitat la ei? Asta e relatie la 12 ani? Esti invidios pe asa ceva? Ti se pare ca asta e relatie, sa-ti inunzi partenerul din 5 in 5 min cu mesaje gen " TE IUBESC! :*:*:*:*:X:X:X:X", sa pretinzi ca ai o relatie cand nici macar nu intelegi ce inseamna o relatie. Au iubiti/iubite pentru ca se poarta asta la varste cat mai mici. Nu conteaza cu cine, nu conteaza cum, important e sa nu ajungem virgini la 16 ani, ca sa nu fim de ras. Asta mentalitate. In cele mai multe cazuri, naivitatea lor se plateste, asa cum ai ajuns sa vezi de multe ori. Sunt copii, nu te poti astepta sa ai la 12 ani, aceeasi gandire pe care o vei avea la 20.
Ai mentionat si despre persoanele care uita de cei din jur cand sunt intr-o relatie. Aici depinde de fiecare persoana in parte. Sunt pur si simplu prea indragostiti ca sa le mai pese de altceva, simt nevoia sa stea numai cu partenerii lor. Nu poti face nimic, decat sa le spui ca te deranjeaza asta.
Cati ani ai de nu iti gasesti o prietena de "cateva decenii" de cand cauti? Te-ai gandit ca poate e ceva gresit la tine? Poate ai alte aspiratii, poate nu ai atitudinea necesara, poate e ceva la tine ce trebuie sa schimbi? Ai timp sa gasesti pe cineva.

| iubesc a răspuns:

Nu te-ai gandit ca problema e la tine? Nu atragi fetele, sorry.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga, nu te mai uita la altii. invidia e a prostului.

Răspuns utilizator avertizat
| NickName01 a răspuns:

Sexualitatea este în EXCLUSIVĂ legătură cu casatoria...

onoarea soţiei în faţa soţului este lucrul fundamental într-o relatie. Nu există altul mai important pe plan relational!

- Căsătoria este scopul. Căsătoria urmează doar peste câtiva ani. Casatoria înseamnă muncă, căsătoria e dură, căsătoria cere sacrificii, cere integritate. Oare ce i-a făcut pe unii să creadă începând cu anii "80 că sexul e gratis, că nu ar fi mare lucru, că pot să se culce cu cine vor şi... într-o zi să îşi pună o rochie albă sau un costum şi zâna magică a disciplinei va da nişte praf magic peste ei... şi atunci, vor putea să controleze ceea ce nu a încercat niciodată să controleze. Ar merge? Categoric Nu!

- Multe cupluri au experimentat durerea infidelităţii şi a adulterului. Se pot vedea peste tot familii rupte pentru că cineva nu a avut control! Persoana cu care te vei căsători merită tot ce ai mai bun – onoarea, demnitatea. Respectul şi integritatea MORALĂ pe care le arăţi faţă de tine şi faţă de cel iubit este un indicator foarte bun a ceea ce se poate aştepta mai tarziu...

Persoana cu care te vei căsători merită tot ce ai mai bun – onoarea, demnitatea.

| SatanLovesYou a răspuns:

Si nici n-ai nevoie. Singur traiesti mult mai bine.