| 12manuq a întrebat:

Vreau si eu cateva sfaturi cu privire la timiditate...Intai de toate am 17 ani,(aproape 18), sunt baiat si am ceva probleme.De multe ori am avut de pierdut din pricina timiditatii,am fost "subiectul" celebrelor "misto-uri",cu toate ca acestea veneau de la baieti care dupa parerea mea imi sunt cu mult inferior mie ( de la statut social si pana la felul cum arata), din cauza acestei timiditati am avut doar o singura relatie pana acum, si aceea vai de capul ei.De cele mai multe ori mi-e frica sa intru intr-un grup de baieti,asa mai populari pentru ca de cele mai multe ori mi-e frica de ceea ce o sa se intample,nu vreau sa va ganditi ca sunt urat, stramb s.a.m.d arat destul de bine, am 1.80, brunet.Atunci cand cineva decide sa faca glume proaste pe seama mea prefer sa las de la mine gandindu-ma ca daca voi izbugni asupra persoanei respective nu voi rezolva nimic.Am avut o singura iesire de acest gen cand o persoana m-a terorizat ceva timp cu glume proaste care pur si simplu ma demoralizau, si intr-un punct de nervozita i-am dat persoanei respective un pumn in nas.Nu sunt chiar atat de timid, am si eu ceva prieteni atat fete cat si baieti, mai zic si eu glume....nu sunt chiar un timid dinacela care sta retras tot timpul, la chefuri mai dansesz cu fete etc.Este cineva dispus sa discute cu mine, sa imi dea cateva sfaturi prin care sa imi recastig respectul pentru mine insumi?

Răspuns Câştigător
| BlackSkyz a răspuns:

In primul rand trebuie sa tai acele legaturi cu prietenii ce rad de tine, iar in cel de-al doilea trebuie sa incepi cu respectul de sine daca te respecti pe tine ii respecti si pe ceilalti vei avea respect si din partea lor in legatura cu fetele ca un mic sfat fii natural incearca sa faci glume sigur vei fi remarcat, o seara buna

9 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna. Daca vrei sa discutam, te ajut cu mare placere. Ar trebui sa nu le mai permiti sa se ia de tine. Arata-le ca nu iti este frica ei, fii indiferent la micile lor mistouri. Arata-le ca nu iti pasa. Nu conteaza daca ai avut o singura relatie pana la varsta asta. Daca asa ai simtit tu, asta a fost sa fie. Nu-ti face griji. Cum spui si tu, ai prieteni.Iesi cu prietenii si distrati-va. Nu trebuie sa intrii in grupuri de baieti foarte populari ca sa te simti mai bine. Din cate vad,acei baieti sunt foarte imaturi. Un lucru important este sa fii optimist, sa ai incredere in tine. Cu timpul, lucrurile se vor schimba, o sa vezi. Timiditatea ta se va dizolva pe parcurs. Asa cum am spus, daca vrei sa vorbim despre asta, imi lasi un mesaj pe privat. happy

| neutrino a răspuns:

Respectul nu se castiga nici cu timiditatea, dar nici cu pumnul, ci cu propria personalitate. Te sfatuiesc sa mergi sa practici un sport, te va ajuta mult.

| Azµre a răspuns:

Ai de meditat asupra problemei tale serios. Poți vedea chiar un psiholog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezentă! Mă bucur să mai aud şi aşa ceva. Orice persoană timidă are visele,speranţele,gândurile,dorinţele ei. Întotdeauna te vei împiedica de pietricele şi vei cădea, dar ridică-te, scutură-ţi pantalonii, ridică capul sus şi mergi mai departe.
Ştiu că vei realiza multe în viaţă chiar dacă eşti timid. Nu lasa să te împiedice acest lucru, fi mândru de tine şi gândeşte-te că lupţi pentru viitorul tău.

P.S. Dacă doreşti mai putem discuta!

| MiaAtasiei a răspuns:

happy ar trebui sa stii ca noua fetelor ne plac enorm baietii putin timizi.insa ai putea incepe prin a ti place asa de tine adica asa cum esti timid.impacate cu ideea si convingete pe tine ca e super sa fii putin timid.chiar e.si apoi ai sa vezi ca respectul de sine creste.pt ca respectul de sine vine din cat de multumit sau impacat esti cu tine

| MaPisPaMata a răspuns:

Sall frate! Si eu am fost ceva de genu mai demult.Te ajuta mult muzica hip-hop si trebuie sa te intaresti tu sa te gandesti la versuri cand asculti si pana la urma o sa vezi. Si nu mai lasa de la tine frate pentru ca apoi te cred fraier si fac si mai multe glume fa-i sa vada ca nu e asa. Cand ai ocazie da-le cat poti de tare!winking

| bootboy a răspuns:

Salut

| bootboy a răspuns:

Salut, incerc sa te ajut, da add la boy19_yo@yahoo.com si vb acolo

| bootboy a răspuns:

Salut, da add la boy19_yo si vb acolo