| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare penibila laughing)
Desi am 16 ani, imi este frica de intuneric >:" laughing. Stiu ca nu exista fantome si chestii d'astea, dar...imi este frica atunci cand sunt singura in intuneric big grin Si nu stiu de ce.
Fara glume proaste, va rog.

Răspuns Câştigător
| adriana07 a răspuns:

Nu e nimic penibil in asta.Sunt foarte multe persoane, mult mai in varsta decat tine chiar, ce au frica de intuneric. Este o fobie destul de des intalnita de obicei cauzata de un eveniment din copilarie sau ceva asemanator. Incearca sa te gandesti la lucruri frumoase cand esti in intuneric, sa nu fii stresata, sa asculti muzica ce te detensioneaza. Seara poti lasa o lumina slaba aprinsa. exista tot felul de stechere cu animalute destulde dragute. Daca ai posibilitatea un animal de companie te poate ajuta. Si chiar o intalnire cu un psiholog. Repet nu are de ce sa iti fie jena. E o "boala" destul de intalnita. Bafta

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si dupa cateva minute vezi 4 lumini si un claxon mai puternic ca sa stii ca e omul salvator din imagine alungand spiritele rele, hai lasa smiorcaiala si ia mobilul in mana ca nu esti in 3º reich. Bagi o aplicatie si vezi pe unde calci.

| TeoPT a răspuns:

Și care-i întrebarea penibilă?

| MenInShadow a răspuns:

Scuze ca par rau, dar nu ai pus nici o intrebarehappy
Ai spus doar ca-ti este frica de intuneric si nu stii de ce...
Presupun ca vrei sa aflii, si ca asta e intrebare, a de ce iti este frica de intuneric.
Pai, nu trebuie sa-ti fie frica neaparat de fantome. Lucrul care ne face pe multi sa ne fie frica de intuneric este ca suntem in dezavantaj cand nu este lumina.
Se pot intampla multe pe intuneric, si noi suntem in dezavantaj atunci, de aici si frica.
Mie de exemplu imi este frica de intuneric pentru ca am o frica destul de mare de caini.
Ziua pot vedea cainele daca alearga spre mine, dar noaptea imi este mai greu.
Asta ma face pe mine sa-mi fie frica de intuneric.
Trebuie sa-ti dai seama ce te sperie pe tine, ceva care de care nu te poti apara usor pe timp de noapte, si vei afla raspunsul la intrebarea "Dece imi este frica de intuneric?"winking

| TheAvenger a răspuns:

Ia-ți un playboy și îți trece frica laughing

| Dangel a răspuns:

Sa stii ca are dreptate TheAvenger

| BULANGIU96 a răspuns:

Si eu am tot 16 ani. poate sunt eu mai ciudat, dar in intuneric ma simt mai in siguranta. laughing Nu-i nimic penibilwinking