| Babushka a întrebat:

Vreau si eu mai multe detalii despre sterilent ca metoda de contraceptie ma refer in special la analizele care trebuiesc facute pana a afla daca pot folosi aceasta metoda. Daca nu dati-mi idei de metode mai bune. Multumesc:*

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E suficient un consult ginecologic atent si o ecografie cu sonda transvaginala. Dar trebuie sa fii foarte sigura ca nu-ti mai doresti copii niciodata. Daca nu esti sigura, mai bine ramai la prezervativ sau anticonceptionale orale.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu ai copii, nu se indica montarea steriletului fiindca exista riscul unor complicatii ce te pot lasa infertila. Ca si analize, e bine sa-ti faci analize de secretie( antibiograma si examen de secretie vaginala) si un test Papanicolau.