| chchristine a întrebat:

Vreau si eu sa va spun povestea mea si poate de ce nu ma ajutati si cu sfaturi.Hmm.am avut o relatie cu un tip aproape 2 ani.La inceput, dupa vreo 2luni de relatie mi-am dat seama ca nu este genul meu si vreau sa inchei relatia, insa a intervenit o problema- mama lui murise.Mda.eu am renuntat la acest gand, am fost alaturi de el si ne-am continuat relatia.Intre timp cica m-am indragostit de el, sincer stau acum si ma gandesc nu stiu ce a fost atunci dragoste. da nu cred.de fapt cred ca fost atasare."m-am indragostit" fortat mai bine zis.In fine certuri, gelozii, impacari peste impacari, despartiri peste despartiri, cand ne certam ziceam ca gata ne-am despartit.am zis de atatea ori incat nimeni nu ma mai credea cand spuneam ca ne-am despartit.Intr-un sfarsit, ma saturasem de tot el mereu era trist, am hotarat ca nu mai vreau sa continuam relatia.ma uimeam si pe mine.insa da era ceea ce-mi doream cu adevarat si am avut curaj sa iau o decizie in sfarsit.Pentru ca era intr-adevar ceea ce-mi doream nici nu am suferit, el a tot incerca, ameninta si etc. Dupa o luna l-am intalnit pe V.Intr-o seara m-am intalnit cu o fosta colega am fost ne-am plimbat si apoi mi-a propus sa mergem la cateva blocuri distanta de blocul meu ca erau niste tipi, ii cunosteam si eu asa cat de cat, am acceptat am stat cu ei am ras, eu dupa aceasta intalnire am pastrat legatura cu M. ne petreceam timpul impreuna, era un tip super, il simteam ca un adevarat prieten, pentru ca eu asta vroiam.Pentru ca-l intalnisem pe M., l-am neglijat pe V.Ba chiar am hotarat sa merg la mare cu M. pot sa zic ca ne-am distrat placut chiar daca eram doar noi doi. o iesire la mare "ca-ntre prieteni". Intr-o zi pe cand eram la mare ma suna V., el imi zice sa raspund, am raspuns in fn. dupa ce am inchis a inceput sa planga.eu nu mi-am dat seama ce se intampla, ca plange ma gandeam ca se preface...insa el se indragostise de mine.Am ajuns acasa m-am despartit de V. si am inceput o relatie cu M. Dar nu regret.Eram de ne despartit mai ales ca sta la 3 blocuri distanta, ne spuneam orice, niciun secret nu aveam.In relatia noastra eram foarte sinceri si fideli, aveam incredere totala unul in altul. Apreciam la el faptul ca este foarte intelegator, nu este gelos, este tandru, dulce, ma face sa rad in hohote, ma simt bine cu el si este omul de care am nevoie.In orice situatie ma aflam niciodata nu simteam ca vreau sa fiu singura fara el, chiar si daca-mi era rau preferam sa stea cu mine, mereu aveam nevoie de el, ne sunam din 2 in 2 ore, nu lasam mai mult sa treaca.Era mereu atent cu mine, ma prefera pe mine in fata prietenilor, pe atunci nu ma suportau, chiar daca nu aveam nicio tangenta cu ei, de ce nu stiu. I-am propus sa ne despartim pentru ca nu putem sa stam mereu mereu doar noi doi, mai trebuie sa stam si cu prietenii nostri, dar daca ei pe mine ma vorbesc de rau, insa el a inceput sa planga si imi spunea ca nu conteaza ce spun ei, el pe mine ma iubeste. A fost alaturi de mine mereu, ma sustinea, ma facea mereu sa ma simt cea mai frumoasa din univers, am petrecut destule clipe frumoase impreuna.Motanelul meu, dupa cum ne alintam noi, a inceput sa o ia pe alte directii din cauza anturajului sau, mi-am dat seama ca el este dependent de cazinou (aparate, pentru cine cun), la inceput mergeam cu el am luat-o ca pe o joaca, dar am vazut ca nu mai inceteaza si ca e chiar o treaba foarte serioasa si ca el cam consuma alcool, atunci cand ne certam el se imbata si-si facuse o obisnuinta.Devenise trist mereu, eu ma intristam si sufeream cand il vedeam asa.nu mai aveam niciunul chef de nimic.Nu mai aveam timp pentru noi. Iar dupa o cearta zdravana, in care am implicat si mamele noastre, am iesit la un suc toti 4, am discutat i-am explicat ca nu e bine ca daca are dragoste atunci ce-i mai trebuie multe, i-am interzis sa se mai joace pentru ca daca se va mai intampla ne despartim, pentru ca noi aveam visuri de indeplinit, nu se poate face nimic daca nu inceteaza. Mi-a promis ca o sa se lase de acest viciu pentru ca ma iubeste enorm si nu vrea sa ma piarda.Am dat crezare vorbelor lui, aveam incredere oarba in el, juram ca el o sa se tine de promisiune, pentru ca ma iubeste, pentru ca atunci cand suntem despartiti sufera si plange enorm, pentru ca nu-si inchipuie viata fara mine. Pentru a indrepta relatia am mers 8 zile la munte fara prieteni fara cazinou fara griji.Am fost cu fam noastra. A fost de vis.Ne-am simtit atat de bine, amandoi la munte ca doi motanei, am facut drumetii, ramaneam doar noi in living si ne uitam pana tarziu la tv si adormeam la pieptul lui, minunat simteam ca ne iubim si mai mult si mai mult. Odata ajunsi in oras visul s-a terminat, am vazut ca e nelinistit, il simteam ca ceva nu e in regula cu el, am aflat dupa cateva zile de cand venisem de la munte dintr-o joaca de la el ca nu a incetat sa piarda bani.cazu cerul pe mine.Ca are datorii, ca nu trebuie sa ma mai intereseze, ca-s problemele lui, ca el nu se poate lasa asa deodata.cand am auzit: cum sa zica asta cand noi mereu ne spuneam tot nu aveam secrete, si probleme lui erau si ale mele si invers, si in plus imi spusese ca pentru fericirea noastra n-o sa mai faca acest lucru.Am avut o discutie fata in fata si nu mai era motanelul meu pe care il iubeam, cand auzeam ce-i debita mintea imi venea sa ma dau cu capul de toti peretii, i-am zis ca s-a terminat, ca asa nu se poate, ma lupt cu morile de vant. Din cauza unui inconstient sufera toata lumea.Se tot minte singur ca o sa fie bine, ca atunci cand va scapa de datorii va fi ca nou. din pacate nici nu mai gandeste normal si rational...am fost mereu alaturi de el, nu mai stiam ce sa fac sa fie bine sa scape de acest viciul, insa degeaba vreau doar eu, daca el nu are ambitie, el zice ca eu nu l-am ajutat, in multe chestii se contrazice singur. intr-un mesaj mi-a zis ca viciul ne-a despartit, ca odata si odata o sa se schimbe si va fi mai bun si ca ma iubeste.Am vorbit si pe mess a vazut ca nu ma poate intoarce, s-a enervat si a iesit m-a lasat sa vorbesc singura.Cand am vazut ca a iesit am zis ca o iau razna. Daca era atunci in fata mea cred ca-l strangeam de gat.Numai stiu ce sa cred, s-a schimbat intr-o saptamana rau de tot, ii minte in legatura cu banii si pe parintii lui, cand aud ca o minte pe mama lui mi-e rusine mie. Apoi imi trimite un mesaj pe tel ceva mai tarziu ca ii e dor de mine.Nu stiu sincer ce sa fac si ce sa cred.
Am zis ca nu vreau sa mai sufar din cauza unui inconstient.
Totusi il iubesc din tot sufletul, as face orice pentru el sa fim impreuna fericiti, insa el din cate vad nu ar face orice.sufar enorm, mi-e dor de motanelul meu sa-l strang in brate sa ma sarute, sa-i zic cat de mult il iubesc, sa fim asa cum eram noi. Vreau sa cred ca ma iubeste si el la fel de mult, dar faptele lui din ultima perioada contrazice aceasta afirmatie, sa fie oare mai puternic viciul decat dragostea.De cand m-a enervat atunci pe mess evit orice legatura cu el pentru ca atunci cand vorbesc cu el ma bulverseaza, sunt mai linistita asa, insa simt ca innebunesc fara el.

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, dragostea e mult mai importanta decat un viciu. El daca te iubeste si ii pasa de tine, va renunta la viciu pentru. tine si se va schimba.Desi il iubesti si simti ca inebunesti fara el, incearca sa nu te arati, fi cat se poate de indiferenta si ignora-l, el nu a tinut cont de ceea ce i-ai spus tu, nu s-a tinut de cuvant. E greu sa te lasi de acest viciu, insa el trebuia sa isi dea mai mult silinta. Daca ii e greu fara tine, din iubire se va lasa de aparate si acest sacrificiu il va face numai daca te iubeste.Arata-i ca daca nu e dispus sa se schimbe, nici tu nu ai de gand sa te impaci cu el.
Incearca sa te abtii, nu il suna, nu il cauta, evita-l, asta il va durea.
Fi puternica si oricum decat sa fi cu el si daca ai ajunge sa te mariti cu el, care are acest viciu, iti dai seama ce casnicie ai avea.
Uite, sora fostului meu prieten are 19 ani, are deja un baietel frumos de 5 sau 6 luni si s-a maritat cu unu care are acest viciu in sange:jocurile la aparat. Din cauza jocurilor si anturajului s-a bagat in datorii o gramada, ea saraca in fiecare noapte il cauta si tot salarul il strica, ea si copilul rabda foamea si el la aparate, bine mersi.Nu e deloc fericita. A jurat ca atunci cand va avea copil sa va schimba, nu mai poate din pacate.Toti banii i-a risipit si ea sta toata ziua singura acasa cu bebele ei si el bea, si petrece nopti intregi prin cazionuri, baruri si astfel de locatii.Nu ti-as dori sa patesti si tu asa.
Daca va continua asa, va ajunge rau... tu nu ai ce face, ai incercat sa il faci sa inteleaga dar daca nu vrea, atunci lasa-l, sa vada ce a pierdut.Bafta si sper sa se schimbe macar de dragul tau, hai ca din iubire oricine se poate schimba daca vrea, nu exista nu pot, numai nu vreau.

15 răspunsuri:
| ramona_4785 a răspuns:

Buna dupa cate ai spus va iubiti este pacat ca u viciu sa spulbere dragostea dintre voi; chiar daca iti este greu ajuta-l sa treaca peste asta este pacat sa va pierdeti unul pe celalalt; se poate lasa cu greu dar daca il ajuti si daca el vrea se lasa.Mai incearca inca nu e totul pierdut, trage-l la mal nu-l lasa sa se innece.

| flory_9483 a răspuns:

Cred ca ai facut si tu o greseala, cea cu baiatul din nainte, care i-a murit mama, nu trebuia sa stai cu el, pentru ca suferea dupa mama sa, ti ai batut joc de sentimentele li, l-ai facut sa creada alceva, cand adevarul era altul. Iar daca il iubesti pe acest baiat, impacat-te cu el, si duceti-va impreuna la un psiholog, acesta va va ajuta mult.

| flory_9483 a răspuns:

Cred ca ai facut si tu o greseala, cea cu baiatul din nainte, care i-a murit mama, nu trebuia sa stai cu el, pentru ca suferea dupa mama sa, ti ai batut joc de sentimentele lui, l-ai facut sa creada alceva, cand adevarul era altul. Iar daca il iubesti pe acest baiat, impacat-te cu el, si duceti-va impreuna la un psiholog, acesta va va ajuta mult.

| ciupyx a răspuns:

Uau. lunga poveste.

iti recomand un articol intersant: http://www.tophabits.ro/dezvoltare-personala/granitele-personale

ideea e ca tu ai niste gauri in granita ta personala. la fel si prietenul tau. tu nu poti sa ii atupi gaurile lui direct, dar poti sa iti astupi gaurile tale.
paradoxal, daca te ocupi de gaurile tale, exista sanse foarte mari ca si prietenul tau sa se ocupe de ale lui :)

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Rezumatul cand il primim?big grin

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Uite ma.pentru tine asa.am avut rabdare si am citithee hee
si chiar daca nu o sa fie cel mai un raspuns, prefer sa iti spun si parerea mea. dupa atata citit...cred ca merit sa imi dau si eu cu parerea.si poate chiar te ajuta parerea meahee hee

Deci. odata ce tu nu ai nici un viciu nu iti dai seama ca ii e foarte greu sa se lase. e aproape imposibil...trebuie multa vointa si ambitie pentru asta si tu ar trebui sa il ajuti si sa fii alaturi de el in clipele astea nu sa ii dai papucii.ca mai rau ii faci. si inainte de a porni spre renuntarea la vicii, ar trebui sa se constientizeze ca obiceiul respectiv este ceva negativ... iar apoi intervine un ajutor specializat pentru ca singur nu o sa reuseascastraight face

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Sunt constienta de asta, dar vroiam doar sa fac o gluma... daca a deranjat asta, greseala mea.in fine...eu am incercat sa ajut din placerehappysi sper ca sfatul meu sa iti foloseasca. daca nu tie, altcuivahappy

| Ros3Blu3 a răspuns:

O sa vina singur la tine daca te iubestehappy Ce a facut el e...pff naspa sincer straight face Dupa ce o sa mai treaca un timp si o sa vada ce rau ii e fara tine o sa se intoarca daca te iubeste ti-am zis big grin
Si aici e vina parintilor luitongue Te inteleg ca il iubesti dar asteapta sa vina el la tinesad Si imi pare rau pentru voisad Sper sa va impacati si sa fie totul ca inainte :X Sa fiti fericiti si sa va iubiti:X Hai te pupiciii BAFTAA!

| anamaria_6210 a răspuns:

Nu stiu ce sati zic si sotul meu a inceput sa bage bani la aparate si eu sincer ma gandesc sal parasesc cu toate cal iubesc mult si avem un copil in preuna. dar u gandeste-te ca viata merge in nainte si o sa gasesti un alt baiat care o sa te iubeasca si o sal iubesti si u.nu te gandi la trecutul frumos pe care l-ati avut in preuna gandeste-te la viitor iti vei gasi baiatul potrivit.mult succes

| nufar a răspuns:

Este decizia ta, dar parerea mea este, avand un viciu de genul acesta greu te lasi si (sper sa nu sa se ajunga aici)o sa fure sau mai rau sa vanda din casa familiei pentru banii
Ma intereseaza un lucru si te-as ruga sa-mi raspunzi, este cineva langa el in momentul acesta critic?
daca nu este nimeni fii alaturi de el, si nu incerca sa-i dai sfaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre sa fi mereu atenta cu baietii ca is mai sensibili unii

| chchristine explică:

Pentru Andre, sunt alaturi de el. I-am zis nu conteaza daca noi vom mai fi impreuna important este sa renunte acum pentru ca mai tarziu poate fi prea tarziu.
Nu stiu daca e cineva alaturi de el, "prietenii" lui, ca vazandu-l trist o sa le spuna in mare ce s-a intamplat. Dar eu acum trec a12a e un an decisiv in viata mea, iar el daca tot continua sa faca asta, unde ajungem.
Am incercat sincer cu disperare si il iubesc si sunt alaturi de el, sa pun in pielea lui, dar el nu se pune in pielea mea.

| chchristine explică:

Flory, u daca afli ca-i moare mama prietenului tau cu care esti de o luna ii ziceai vreau sa ne despartim.Nu regret ca am fost cu el, este un om minunat, mai are insa de lucrat la comportamentul lui.Am continuat si a fost destul de bine, aveam si 15 16 ani pe atunci, insa pentru a nu-l rani am stat cu el, si cu timpul am descoperit un om minunat.Eu am fost o etapa fericita din viata lui, l-am ajutat sa depaseasca toata momentele grele din viata, eu avand in fam meu o viata fericita, rel noastra l-a facut sa se maturizeze a prins curaj in el. A avut de castigat, insa daca au disparut sentimentele ce era sa fac.se despart altii dupa atatia ani de casnicie.

| chchristine explică:

Ros3Blu3.nu e vina parintilor, ci e vina anturajuluiwinking. i-am zis sa uite de prietenii lui, insa el zice ca nu poate cu ei a copilarit. A venit la mine adica ii trimite emailuri, zice cu timpul o sa se lase, dar de juma de an m-am saturat sa sper ca o sa se lase.
si ce psiholog.am avut in vedere si aceasta idee insa pentru mine cea pe care sustine ca o iubeste cel mai mult, nu are ambitie sa se lase, crezi vorbele unui strain o sa-l faca sa se schimbe.slabe sanse. El stie ca nu-i bine, vrea sa se lase.doar asa ca stie ca nu-i bine. dar nu are ambitie.cce pot eu sa fac. spuneti voi.nu mai sta in puterea mea.

| chchristine explică:

Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasukesmug, nu oblig si nu agasez pe nmn sa-mi dea sfaturi.Cine vrea si are rabdare sa-mi citeasca problema si sa ma ajute le multumesc cine nu, sa nu citeasca, e o optiune nu o obligatie.MC