| Anutzaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Hei. Am avut o relatie de un an si 1 luna cu un baiat. Ne-am despartit, el a cerut asta datorita greselilor mele pe care le-am tot repetat in timpul relatiei noastre. A spus ca ii este mult mai bine sa fie singur, in modul asta nu are nici probleme, nici griji. A insinuat ca eu niciodata nu imi rezolvam problemele singura, asteptam sa ma ajute el mereu si aveam pretentia sa aiba timp numai pentru mine. Au fost multe clipe urate cauzate de mine, vina cea mai mare o purtam eu; atunci cand ne certam ii spuneam ca vreau sa mor, ca ma sufoc. Am avut o depresie groaznica la inceput de relatie si el m-a ajutat sa o depasesc insa apoi a reaparut; nu aveam destula incredere in mine, eram pesimista, orgolioasa. Comiteam multe greseli, ii promiteam ca nu le mai repet si dupa un timp aceeasi poveste. Il iubesc enorm, imi pare rau pentru tot si il vreau inapoi insa nu stiu cum sa procedez. Nu am mai vorbit de 4 zile, am decis sa nu-l mai caut o saptamana-doua, sa il las sa-si adune gandurile etc. Mi-e frica sa nu-l pierd, mai ales ca e vina mea. Cu 2 zile inainte sa ne despartim ne-am intalnit, era totul bine, imi promitea ca nu ma lasa, ca n-o sa scap de el niciodata. Stiu ca cei care promit multe vor pleca primii dar eu mereu am vazut in el ce n-am vazut in multi; el era cu totul diferit de toti ceilalti baieti, ma iubea cu atata sinceritate, am trecut peste multe impreuna. Parintii lui la inceput nu au fost de acord cu relatia noastra deoarece suntem verisori indepartati dar am reusit sa-i convingem sa ne accepte iubirea. Am trecut prin multe impreuna, nu cred eu ca ar putea sa puna punct asa usor. Cand eram suparata pe el si il respingeam(ii spuneam sa plece) el ma contraria, imi zicea ca el orice ar fi nu ma lasa.
Poate ca l-am presat prea mult, poate ca am gresit prea mult fata de el dar cu toate astea m-am schimbat. Pot spune ca in aceste 4 zile am ajuns sa fiu mai optimista, mai realista. Ce sa fac pentru a-l recupera?

Răspuns Câştigător
| Omi777 a răspuns:

Buna, din randurile pe care le ai scris aici trag concluzia ca tu ai gresit cel mai mult. Poti incerca sa ii faci ceva dragut, sa il impresionezi intr un anumit mod dar nici sa il stresezi, recunoaste ti greselile. Lasa ti orgoliul deoparte, spune i ca iti este dor de el, de tot ce faceati impreuna. Daca o sa va impacati un sfat ar fi sa nu mai faci ceva ce l deranjeaza chiar daca si el greseste, razbunarea e arma prostului si mai tare se isca cearta daca pui si tu paie pe foc, nici mie nu mi ar placea sa ma cert cu cineva degeaba sau pentru ca persoana respectiva cauta cearta. Nu il lasa in pace, cauta l pentru ca o sa si gaseasca alta domnisoara si nu cred ca iti prinde bine. Succes, ai grija.

5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Ai ajuns sa fii mai optimista si realista pentru ca nu mai era el langa tine.Problema este ca, daca va reveni, in timp, vei ajunge iar la aceiasi stare si se va repeta situatia.

Spune`i ca te`ai schimbat si ca ai face orice sa-ti mai acorde macar o sansa.

Insa gandeste`te bine la asta, el este o cauza a starilor tale si nu cred ca te va ajuta prea mult daca reluati relatia.Ai nevoie de ceva diferit fata de ce este el.Si nu, doar te minti, nu ai cum sa te schimbi in doar 4 zile.

| Anutzaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Ar putea fi vorba de o razbunare? El s-a mai razbunat o data printr-un gest urat, nu cu mult timp inainte sa ne despartim. Din cate am aflat de la fratele sau spune ca a pus ochii pe alta. Iubirea nu dispare peste noapte, zic eu.

| andradadecu a răspuns:

Nu il lasa. am trecut prin asta de multe ori si nu l-am lasat niciodata si a fost bine. cel mai bine e sa vorbiti. comunicarea este cea mai importanta. spuneti-va unul altuia ce va deranjeaza si rezolvati, fara cearta. arata-i ca te-ai schimbat. fi-ti mai distanti un timp si demonstreaza-i ca te-ai schimbat. nu il lasa pentru ca daca il lasi va face ceva gresit.

| Anutzaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru andradadecu):

Dar cum as putea sa incep conversatia? E cam greu, imi e frica de reactia lui, nu vreau sa-l pierd, mi-e frica de faptul ca imi va spune de fata aia si o sa o iau razna

| andradadecu a răspuns (pentru Anutzaaaaaaaaaaaaaaa):

Pai din moment ce il cunosti de un an si ceva ar trebui sa stii cum sa il iei si sa ii stii punctele sensibile. cel mai bine e sa te calmezi pentru ca altfel nu rezolvi nimic. daca iti doresti cu adevarat si te schimbi tu ca vrei, nu sa faci asta pentru el, in timp se va rezolva totul