| anonim_4396 a întrebat:

M-A PARASIT PENTRU ALTA..HELP!

Va urez tuturor sa aveti parte de un an plin de bucurii si fericire, pentru ca eu, probabil nu o sa am parte de asa ceva.
Si ca sa imi rezum povestea: am fost 4 ani jumate impreuna, eu 22, el 27, eu facultate, el nici liceul. M-am luptat sa il accepte parintii, desi ai mei mi-au spus din start ca are un caracter mincinos. A schimbat 3 joburi intr-un an. De 2 luni si-a cumparat masina, oarecum la insistentele mele. A fost o relatie frumoasa la inceput, dar cu impacari si despartiri si impacari din nou. Acum fix un an a cunoscut o tipa, 19 ani, lucreaza la bar, doar cu liceul, si nu vede cu un ochi. Au fost 3 despartiri dure in anul asta si de fiecare data dupa o suna. Ma mintea ca nu se intalneste cu ea, iar apoi aflam ca o facea. S-au si sarutat. MOTIVUL pentru care ne-am despartit definitiv acum 2 saptamani a fost, in opinia lui, faptul ca "faceam crize, ma certam, tipam la el" si "sa tii bine minte ca nu te-am lasat pentru aia". Dupa ce ne-am despartit, in urmatoarele zile mergea in fiecare seara cu prietenii lui(alcoolici, care mereu ii bagau in cap ca eu il insel) la tipa la bar. Dupa 3 zile am hotarat sa ies si eu cu un tip,si un prieten de-al lui m-a vazut si i-a spus. Au inceput sa curga telefoanele,mesajele lacrimogene, ca ma iubeste si ca nu isi poate inchipui cum am trecut asa repede peste, ca el s-a intalnit cu tipa aia, dar intre ei nu e nimic, ca AZI sa aflu ca isi petrece revelionul la ea acasa, cu gasca. Acum vreo saptamana ma cauta sa ne impacam, dar simteam ca nu e sincer. Dupa ce mi-a zis ca si la Craciun a fost la ea, la 2 noaptea,cu taxiul,impreuna cu un amic, ca ea i-a cumparat si parfum,si l-a invitat in camera, am rabufnit ca tot omul, pentru ca eu nu am facut aceste lucruri,nici macar nu m-am pupat cu tipul cu care am iesit! Mi-a zis ca "daca iar incep cu crizele,se vede ca nu m-am schimbat,si ca el se gandea sa imi mai dea o sansa, dar nu merit". Cam asa am ramas. Mereu imi jura ca nu o mai suna, ca nu o mai cauta, si dura 3 luni,apoi la o cearta mai mare, iar facea asta,apoi se intorcea spunand ca nu asta e viata lui,ca nu o iubeste,caz ii place de ea doar ca ii vorbeste frumos, e mai calma. Eu consider ca am suportat destul. Au fost zeci de ori in care ma injura de fata cu prietenii lui,imi vorbea urat, si tot eu il cautam. Am trait haotic, am dat tot in relatia asta, l-am pus pe primul loc si uite unde am ajuns. Ce a fost in capul lui? Ma simt aiurea pentru ca ma simt folosita de un om care a fost totul pentru mine...Acum, in clipele astea e cu ea si stau sa ma intreb, cum a putut sa dea cu piciorul la 4 ani jumate?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand era prea mare pentru tine, cautati un baiat cu maxim sau minim 3 ani diferenta de varsta nu un mahalagiu ca ala, pana la urma inselata poti sa fi toata viata ta. Eu nici nu mai cred in asa ceva m-am chinuit destul cu fetele si numai de proaste am avut parte. Dar uite ca am reusit sa le trimit in pastele masii pe toate si acum ma vad mai bine la locul meu singur toata viata cu munca dorita (care vine in ianuarie anul asta desigur). Macar un animal de companie sa ai.

| RAY a răspuns:

Tu esti sfanta ala e cel trimis de dracu pe pamant vine apocalisa si nu stiam, las ca isi trece cei aia 4 ani pentru o fata nimic, maine esti cu altul

| Lawliet14 a răspuns:

Nu e de nivelul tai, trebuia sa analizezi si parerea parintilor. Nu sa urmezi sfatul, decat daca aveai probe solide in favoarea neintrarii in aceasta relatie. E vina voastra, fetelor! De ce va alegi niste coate-goale? Nu ar trebui sa-l judec, dar se pare ca prietenii lui sunt pe primul loc. Tu probabil ca esti o fire mai miloasa. Ai tai nu ti-au spus ca nu ar fi in stare sa fie barbat intr-o relatie, ci ca e mincinos. Mai rau, desi probabil ti-au zis si primul lucru... Daca merita sa te impaci cu el, impaca-te, si vezi nu lua decizii la cald! Parerile noastre sunt personale. Nu-l cunoastem mai mult decat il descrii tu si nu stim daca tu detii dreptatea.

| Hakuouki a răspuns:

El a dat cu piciorul la 4 ani jumate sau tu ai risipit 4 ani jumate? In perspectiva mea nu este tocmai "risipit" ai avut totusi partea (banuiesc) si de momente frumoase pe care nu le regreti acum, certurile si restul sunt prezente in orice relatie. De acum cand iti alegi partenerul, alege-l cu atentie. Toti suferim, toti avem "bucata" noastra de drama in viata, conteaza doar cum reusim sa ne repunem pe picioare, continua sa iesi, sa intalnesti baieti, intr-o zi vei gasi unul care sa ti se potriveasca, sa te faca fericita.
Nu dispera, dar nu-l acuza nici pe el, cu totii gresim, unii mai mult ca altii, iti inteleg durerea, si stiu cat doare, dar daca stai sa-l urasti, sa-l acuzi, nu te vei putea "dezlega" de el, priveste spre viitor, el nu a fost nici soarele tau si nici stelele, nu plange si tine ochii larg deschisi pana vor rasari.

| TanteMarianne a răspuns:

Frate ce tragic! chiar ca nu merita
mai bine singur fericit, decat impreuna cu unul care nu are nevoie de tine ca sa traiasca!

Răspuns utilizator avertizat
| crys12 a răspuns:

Buna Georgiana happy Wow...ce mult ai scris, se pare ca esti foarte furioasa si inteleg de ce. Am citit cu mare atentie tot ce ai scris ca sa te pot sfatui. In fine, sa revenim la problema noastra. Pai.din cate observ.ai facut multe sacrifici pentru el si pentru aceasta relatie, te-ai certat si cu parintii ca sa-l accepte si sa fie totul bine. Insa.el nu a pretuit ce i-ai oferit, nu te-a pretuit pe tine si nu te-a apreciat la adevarata ta valoare. Sincer ..este trist dupa atata timp.sa ajungi la concluzia ca nu este potrivit pentru tine. Si ca ai luptat in zadar. Imi pare rau ca-ti spun...dar nu trebuia sa suporti atatea ci sa iei o decizie pentru binele tau. Si anume sa pui punct aici, e dificil insa este cel mai bine. Probabil si pentru el ca va incepe o noua relatie cu aceea domnisoara, dar si pentru tine ca nu vei mai suferi atat. Daca te trateaza cu indiferenta, nepasare tu nu ai de ce sa te comporti alfel! Gandeste-te ca a renuntat la tine si la relatia aceasta de 4 ani. Si inca ceva. poate este doar un obstacol in relatia voastra de care trebuie sa treceti. Si poate se va intoarce la tine. Dar depinde de tine, daca il mai vrei sau nu in ciuda faptului ca te jigneste in fata amicilor sai sau te minte. Fii puternica si gandeste cu capul nu cu inima! Asa este cel mai bine! Cam atat am avut de zis, sper ca o sa-ti fie de folos. Si o sa fie bine! Multa bafta si poate cine stie, relatia cu prietenul lui va merge.happy

| PrettyLiar94 a răspuns:

Daca te iubea nu renunta la tine asa usor. sad stiu cum e, am patit o si eu.dar trebuie sa fi puternica sa nu i arati ca iti pasa :**

| MyNameIsAndreea123 a răspuns:

Georgiana, e clar ca nu te iubeste.Lasa-l acum, urgent, dar pentru totdeauna, altfel vei suferi o viata intreaga pe urma acestui nemernic. El nu te merita, tu ai facut sacrificii ca relatia sa mearga, doar tu, si el cu ce te a rasplatit? Gaseste alt baiat, sigur este vreunul care sa iti placa. Acum, vorbind ca intre fete, barbatii sunt zmei cu 7 capete si cu 7 fețe. Uita-l pe el, desi probabil tot te va mai cauta. Acum 1 an, mie mi s-a intamplat acelasi lucru, numai ca nu am mai acceptat impacari. Atunci baiatul acela cica s-ar fi MUTAT IN AFRICA de suparare, asa zic unii colegi, care au fost si ei colegi cu el, dar nu cred.
Dar, cel mai important, vorbeste cu parintii, eventual cu mama ta. a

| sporel a răspuns:

Trebuia sa-ti asculti parintii.

| LorenaMondiala99 a răspuns:

Daca el dupa 4 ani jumate a dat cu piciorul si tu l-ai iubit, nu l-ai inselat. nu are rost.Nu are rost draga mea sa il mai ierti sau sa suferi dupa el Incearca sa treci peste. Nu trebuia sa il mai ierti de atatea ori. Sincer acum.