| Name_8067 a întrebat:

1+5+9+...+(4n-3)= n(2n-1)
va rog... explicati-mi si mie cum rezolv acest exercitiu cu ajutorul inductiei matematice...

Răspuns Câştigător
| Blake1 a răspuns:

Pai e mult de explicat.pff...mai p scurt chestia aia care ai scris-o tu e P(n). asa. tu trebuie acum sa faci P(1) si inlocuiesti n cu 1 si iti da 1=1 adevarat(pana aici am facut eu ex asta)laughing)...asa continuam. dupa care faci P(ca) si ilocuiesti n cu ca. dupa care faci p(ca+1) si ilocuiesti ca cu (ca+1). asa si P(ca+1) =p(ca) +4n+1 si ilocuiesti P(ca) si P(ca+1) cu cei dupa egal.si trebuie sa fie adevarata egalitatea aia. sper ca ai intzeles mai bine nu pot sa-ti expl prin intermediul calculatorului sa zicem asalaughing)).
Bafta la mate:*!

2 răspunsuri:
| alexgogo a răspuns:

Helo. arunca un ochi aici, ca-i frumos explicat.