| IrinaaIrr a întrebat:

2 argumente ca textul asta apartine genului liric? Dau funda!

Spanzurat de aer printre ramuri
se framanta in matasa-i
un paianjen.
Raza lunii l-a trezit din somn.

Ce se zbate? A visat ca
raza lunii-i fir de-al lui si
cearc-acum sa se urce
pana-n ceruri, sus, pe-o raza.

Se tot zbate indraznetul
si s-azvarle.
Si mi-e teama
c-o sa cada - visatorul.
(Lucian Blaga, Visatorul)

Răspuns Câştigător
| BiancaaaO a răspuns:

Prezenta eului liric: "Mi-e teama", "Ce se zbate?" (adreseaza o intrebare)
prezenta figurilor de stil(epitete, metafore le gasesti tu...)

3 răspunsuri:
| Iru08 a răspuns:

Autorul isi exprima printr-un mod direct ideile, sentimentele, gandurile prin intermediu eului liric, domina viziunea artistica, exprima sentimentele prin figuri de stil si simboluri, autorul foloseste verbe la persoana 1, dar este in mica masura folosita si persoana a 2-a.

| NextQuestion a răspuns:

Apar marcile lexico gramaticalle prin pronume si verbe la pers 1 si a2a sg si pl si apar figuri de stil care creeaza imagini artistice :imagini vizuale, dinamice, auditive etc....asta ar fi totbig grin

| Never4ever a răspuns:

1.Autorul se confeseaza direct cititorului
2. existenta limbajului expresiv bogat in figuri de stil si in imagini artistice