| LiOr a întrebat:

Spanzurat de aer printre ramuri
se framanta in matasa-i un paianjen.
Raza lunii l-a trezit din somn.

Ce semnifica versurile :Ce se zbate? A visat ca/raza lunii-i fir de-al lui si/cearc-acum sa se urce/pana-n ceruri, sus, pe-o raza.

Va rog ajutati-ma chiar nu ma pricepcryingcrying

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Paianjenul, reprezentant al unei lumi inferioare(insectele) aspira spre o lume superioara. "Raza lunii l-a trezit din somn", l-a determinat sa creada ca-si poate depasi conditia limitata, sa aspire spre transcendent. Crezand ca-si poate infrange destinul mediocru, "indraznetul...se tot zbate/ si s-azvarle" fiind in pericol sa se prabuseasca. Prabusirea ar semnifica costientizarea imposibilitatii depasirii propriei conditii.
Este de fapt o alegorie: "visatorul" poate fi omul ce aspira spre transcendent, spre depasirea propriei conditii de muritor. Destinul nu poate fi infrant, iar incercarea de a te impotrivi destinului duce spre moarte. De aici si compatimirea, tristetea din finalul poeziei:"...mi-a teama/ c-o sa cada-visatorul.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu pricepi? Si pentru ce sa te ajutam? Specifica!
Daca sunt teme nu ai ce cauta pe site-ul asta! Ai inteles tanti?