| cipri1999 a întrebat:

3,75 cum se transforma sub forma de fractie ireductibila si va rog explicati-mi un pic funda

Răspuns Câştigător
| prMoarte a răspuns:

375/100 o reduci cu 25, da 15/4 care e ireductibila. Funda?

2 răspunsuri:
| Yhugato a răspuns:

Mate si sportul sunt singurele care-mi plac, faci 375 supra 100, simplifici prin 25 (poti simplifica si cu alte numere mai mici, la care se imparte atat 375 cat si 100, gen 5), apoi vine 15 supra 4, si atat trebuie scris, 15 supra 4 e ireductibila ca nu se mai simplifica! funda?

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Pai in primul rand 3, 75 transformat in fractie inseamna 375/100.Se poate simplifica cu 5 si rezultatul va fi 75/20.Se mai poate simplifica odata cu 5 si ne va da 15/4.Acum nu se mai poate simplifica, si inseamna ca e fractie ireductibila. Sper ca te-am ajutat.O zi buna!