| anonim_4396 a întrebat:

A fost Elie Wiesel un impostor?

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Unul din evreii aceia care spun adevaruri, pentru ca mai sunt si din astia, a spus " - Un evreu de incredere este daca este mort. " Nu-i mai retin numele. Holocaustul e cea mai mare afacere de pe planeta. Daca numeri pe cei care se declara supravietuitori de la holocaust iti iese vreo 7 milioane, iti spun eu. Pe Vasile Zarnescu l-ai citit?

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am citit doar pasaje, totusi cum a putut sa se foloseasca de identitatea altcuiva atata timp?

| laSoledad a răspuns:

Asa a fost intrebat si Cartarescu atunci cand s-a apucat sa se plimbe pe la sate sa-i intrebe pe oameni despre felurite aspecte istorice, despre locuri si oameni si despre trecutul lor. Satenii - ce sa-l intrebe si ei pe el? "Esti de la politie? Esti de la securitate?"

Asta ar putea fi una dintre metehnele scriitorilor, dintr-acea curiozitate nestavilita, dintr-acea dorinta de a construi si a capta o realitate cat mai verosimila, ar fi in stare, culmea, de a simula situatia adevarata, ar fi in stare de a-si disimula propria personalitate, de a o nimici la 0 si a imprumuta alta (ori perspectivele altor oameni) pentru a-si atinge scopurile (literare, sa le spunem) prin diverse mijloace, cunoscute numai de ei. (Eh, se mai spune cum ca ei ar fi iertati, cel putin in sinea cititorilor inflacarati, pentru aceste fapte, hehe).

http://m.jurnalul.ro/......90048.html

Răspuns utilizator avertizat
| KronstadtResurrection a răspuns:

Da. Nu a fost vreodată deținutul A-7713. Gruner Miklos are dreptate.