| ȚiganTranspirat a întrebat:

A putea minti e o calitate sau un defect?
primul care raspunde corect si frumos primeste funda!

Răspuns Câştigător
| DeEa_5512 a răspuns:

A minti in sine nu este un lucru bun dar nu oricine poate minti...uni oameni se inrosesc cand incearca sa minta sau se incurca si raman blocati...asa ca a minti este un fel de calitate, dar este o calitate care nu ar trebui folosita prea deswinking

11 răspunsuri:
| LG_3455 a răspuns:

Este totodata si o calitate si un defect, o calitate pentru ca poti scapa usor din belele si un defect cand aflii ca ai ajuns intr-o belea mai mare

| ToxicDump a răspuns:

In Romania este o calitate si te ajuta foarte mult! Dar da este un defect.

| lidiaioana a răspuns:

Buna! Depinde cum privesti lucrurile:1. uneori esti pus intr-o situatie in care chiar nu prea ai cum sa scapi fara sa minti decat daca nu vrei sa fi pus intr-o situatie f dificila.
exemplu:o profesoara care nu arata bine deloc te intreaba
iar tu nu ai cum sa ii spui ca arata urat.In situatii din astea cam trebuie sa minti.
exemplu 2:daca esti cu mama ta la cumparaturi si te intreaba daca ii sta bine cu o rochie si ei nu ii sta poti sa ii zici ca sa nu dea banii degeaba pe rochie(dar daca ei si vanzatoarelor le place nu te opune)
2. Daca esti la scoala si profesoare te intreaba de ce nu ai facut tema(iar tu nu ai vrut sa o faci)nu o minti spunandu-i ca a fost cineva bolnav sau ca a mancat-o catelul.
Concluzie:a putea minti este si o calitate si un defect, depinde cum privesti lucrurile.
P.S scuze ca am dat exemple cu scoalalaughing

| Ruxuletz a răspuns:

Un mare pacat.

| Kiddduu a răspuns:

O calitate. Pt ca se spune ca cei care mint sunt foarte destepti Deoarece au o imaginatie destul de bogata!

| florinflorin14 a răspuns:

Pai mincuina e urata de majoritatea oamenilor, deci e un defect si mai presus ca e defect e un pacat funda?

| AlicePotato a răspuns:

Sa minti Dumnezeu ti-a interzis,deci nu nu este o calitate, ci un defect care este foarte tentant, fiind foarte greu sa nu te pui tot timpul pe primul loc.

| Elisa512 a răspuns:

Un defect pentru ca stiri proverbul "miciuna are picioare scurte"(doar in unele cazuri e o calitate dar foarte rar)

| ȚiganTranspirat explică:

Byutza draga, daca ai venit aici sa critici ai venit degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut happy

eu una consider minciuna un defect, desi in fiecare zi folosim minciuna pentru a scapa din situatii nedorite.
Daca unii o considera calitate, ar trebui sa le faca placere si sa fie foarte priceputi in a minti,... caci nu oricine stie sa minta, intr-adevar.
Totusi, pana la urma toti o facem, dar trebuie sa avem grija sa nu exageram, pentru. ca astfel o vom privi ca pe una din calitatile noastre, desi majoritatea oamenilor o privesc ca pe un defect.
In concluzie, nimeni nu`i perfect, e greu de explicat de ce mintim... multi o fac din cauza nesigurantei, gandindu-se la niste urmari rele din pricina marturisirii adevarului... Poate din mila pentru persoana din fata ta., Iar altii, cum am spus mai sus, din placere.

| Claudia_6285 a răspuns:

A putea minti este o calitate, nu toata lumea este in stare de asa ceva, insa a folosi aceasta calitate fara sa gandesti este un defect... O minciuna inofensiva nu poate rani pe nimeni, dar gandeste'te ca, cateodata pot face rau.