| Good Cat a întrebat:

A-ti avea incredere intr-un program de studiu, gratuit, in tari ca Danemarca, Finlanda etc?

http://www.studentie.ro/......70-a-38813

6 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Nu incredere iti trebuie ci bani. Pentru ca ei ofera studiile gratuit. Dar viata la ei e atat de scumpa incat daca nu ai cam 7-800 E pe luna nu prea ai ce sa cauti acolo.

| z8 a răspuns:

Daca ai rezultate f bune la facultatea la care esti, eu te sfatuiesc sa incerci. Chiar daca rezultatele tale sunt bune si nu f bune, tot e bine sa incerci, n-ai ce pierde. O diploma luata intr-o tara atat de dezvoltata precum Danemarca, valoreaza cat 2-3 diplome luate la noi. Cauta si tu marturii din partea celor ce au studiat in strainatate si o sa observi multe diferente.

| iuliaoprea a răspuns:

Da dar mai bine cauta despre erasmus

| iuliaoprea a răspuns:

Nu se acorda oricui oricum. Deci nu e fake. Am vazut si am cautat si eu asa ceva si in final am aplicat pentru Erasmus. La mine la facultate s-au terminat inscrierile. Mi se pare foarte ok. Documenteaza-te de la persoane nu de pe internet. Intreaba la un ghiseu ceva

| iuliaoprea a răspuns:

Nu stiu, inca nu mi s-a dat raspunsul. Astept.Pe 31 s-a incheiat perioada de depunere a cererilor. Apoi ele trebuie sa fie evaluate etc. Procesul dureaza. Eu sper ca pana se termina vacanta sa aflu. Va trebui sa dau si un test, deci nu e asa usor. Esti la facultate sau liceu? Toate visele devin realitate atunci cand iti doresti cu adevarat ceva.

| jojo_9431 a răspuns:

Din cate am inteles eu, UE it acorda banii ca sa-ti faci studiile in Danemarca de exemplu, dar trebuie sa fii sigur ca dupa ce termini facultatea o sa ai asigurat un post platit cu cateva mii de euro, pentru ca, in nu stiu cati ani tu sa poti plati banii inapoi la UE. E ca un fel de imprumut. Si faza ca "e gratuit" e doar asa pentru a atrage "clientii". Tine minte ca nimic in lume nu e gratuitwinking.