| KatyyLWA a întrebat:

Acolo-i MORMANTUL lui Cuza-Voda. Cuvantul scris cu majuscule[mormantul] este:

1.Subs comun, nr sing, gen masculin, caz acuzativ, complement circumstantial de loc;
2.subst comun simplu, nr sing, gen neutru, articulat cu art hotarat -l, caz nominativ subiect
3.subst comun compus, nr singular, gen feminin, nearticulat, caz nominativ nume predicativ.

Eu spun ca este 2. pentru ca mormant este gen neutru, dar nu -mi dau seama cum sa pun intrebarea. Helppppp

Răspuns Câştigător
| aluna2000theo a răspuns:

2. mai mult ca sigurwinking Pai mormantul se afla acolo si "Ce este acolo?" R: mormantul si ca sa nu te incurci "Acolo este Cuza-Voda lui mormantul." nu, "Acolo este mormantul lui Cuza-Voda.". Si nu are nici o legatura aflarea functiei sintactice sau a cazului cu genul substantivului. Acela tine de morfologie.winking Succes!

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Este 2, da. Intrebarea la ce? La gen? La caz?

| Marian9832 a răspuns:

Este 2 big grin

| nyko98 a răspuns:

Este 2