| fman27 a întrebat:

Acord FunDITA! Dati-mi si mie 2 exemple de fenomene fizice si un exemplu de fenomen chimic pe care le poate suferi aceeasi substanta.

1 răspuns:
| Sov95 a răspuns:

Vai frate:

sa zicem o foaie de hartie:
fenomene chimice: ia foc sau se uda
fenomen fizic: este mototolita

Fenomene fizice inseamna ca isi schimba forma, dar ca ramane acelasi lucru. De pilda, cand indoi foaia de hartie ea tot foaie de hartie este. Dar daca o arzi devine scrum iar daca o uzi devine... ce-o mai devenind, oricum i se schimba structura, deoarece die apa se amesteca, fie se carbonizeaza. Asta este fenomen chimic.

sper ca te-am ajutat! puppy dog eyes fundita?