| VadSuneteAudCulori a întrebat:

Dati-mi niste exemple de substante care pot suferi si un fenomen chimic si un fenomen fizic:doua fenomene fizice si unul chimic. funda

6 răspunsuri:
| VadSuneteAudCulori explică:

Dar aceeasi substanta sa sufere si un fenomen chimic si doua fenomene fizice

| Pepper9 a răspuns:

Doamne.Esti si tu a 7-a si nu stii sa-ti faci temele? laughing. Gandeste-te, nu e greu.Sunt multe substante care pot suferi 2 fenomene fizice si unul chimic. E chiar logic.Doar trebuie sa gandesti, atata tot(nu-mi pasa daca-mi dai stupid sau ce-ti mai trece prin cap)

| AndreiIonescul a răspuns (pentru Pepper9):

Taci in slobozu
lu mata mare

| Diana_6039 a răspuns:

Fenomene fizice:dilatarea, evaporarea, topirea, condensarea, solidificarea

Fenomene chimice:arderea, coclirea, ruginirea, fermentarea, otetirea

Bafta! Funda?:X

| crazykyty a răspuns:

Zaharul(dizolvarea si caramelizarea). Fenomene chimice :ruginirea, fermentarea. Fenomene fizice:topirea, solidificarea, evaporarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta am avut eu la test la chimie laughing