| sabin89 a întrebat:

Acum 2500 de ani, grecii numeau Marea Neagră "marea getică". Oare de ce? Era această mare înconjurată de neamuri tracice? Sau au numit-o aşa doar pentru geţii pe care i-au găsit populând partea vestică a acestei mări?

Răspuns Câştigător
| UnOmAnonim a răspuns:

Păi, având în vedere ca tracii au ajuns până în Asia Centrală (massagetii), cred ca răspunsul ar fi da. Nu cunosc prea multe despre acei traci, dar stiu despre cimerieni, un trib tracic din Peninsula Crimeea.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat