| Koody5 a întrebat:

"Afara este frig de crapa pietrele"...Cum pot explica aceasta expresie intr-un mod chimic?

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Pietrele contin apa si la inghetare se formeaza o a doua legatura de hidrogen la atomul de oxigen, motiv pentru care gheata are o structura afanata care determina cresterea volumului si scaderea densitatii. Prin inghetare apa isi mareste volumul cu 9%. Asa se explica de ce se sparg conductele, cazanele, sticlele cand ingheata apa in ele si de ce se crapa pietrele de ger. "

| Gizăz a răspuns:

Un indiciu: cum crezi că a apărut nisipul în deşert?

| problematic a răspuns:

Explicatia poate fi interpretata mai degraba din punct de vedere senzorial, decat chimic. Totusi, daca vrei sa o iei chimic, temperatura 0 absolut presupune agitatia moleculelor ca fiind nula, ceea ce presupune ca instabilitatea legaturilor interatomice este maxima. La acea temperatura, orice perturbare a starii de echilibru poate crapa o piatra. Omul, cand este frig afara, considera ca temperatura este insuportabila, comparand-o cu 0 absolut. Am explicat bine?

| ChibiRose a răspuns:

Atunci cand e frig pietrele se contracta si se stie ca micsorandu'si tot mai mult dimensiunea fac poc!, ca nu are unde sa se duca, ateria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresia vine de la un fenomen FIZIC -nu chimic!-, fenomen cunoscut chiar si de unii copii de gradinita (cei mai isteti, desigur).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asa ceva poate raspunde si unul cu un singur neuron.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare