| RealLife a întrebat:

Africanii practica cel mai mult ritualuri gen: voodoo, spiritism etc?

Răspuns Câştigător
| DanSor a răspuns:

Da, voodoo e o "religie" in Haiti. Ea se bazeaza pe o fuziune de credinte si practici ale popoarelor din Africa de Vest.
Voodoo a fost creat de sclavii africani, care au fost adusi in Haiti in secolul 16 si au urmat inca credintele lor traditionale africane, dar au fost obligati sa se converteasca la religia lor de sclavi.
O seara placuta...winking

2 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Africanii inca practica aceste ritualuri, insa nu peste tot. Eu am vorbit cu cineva din Senegal si din cate mi-a spus, acolo nu se practica asa ceva.

| thealchemist a răspuns:

Nu neaparat. ca religie da, dar in ultimul timp ritualurile astea au devenit o forma de distractie foarte populara in occident, si de acolo au ajuns la noi. nu cred ca se fac in toata Africa atitea ritualuri ca la petrecerile adolescentilor de la noi.