| BadBoyy a întrebat:

Ajutati-ma.Am de faccut un eseu la chimie cu titlul: " Saruri minerale cu importanta pentru organism "! plz ajutati-ma. dau funda!?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Găseşti aici ceva : http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=281. Formulele chimice le găseşti. Succes!

| Roメette a răspuns:

Elementele minerale cele mai importante pentru organism sunt : calciul, fosforul, potasiul, sodiul, fierul, iodul, fluorul, magneziul şi cuprul. Organismul îşi acoperă în mod obişnuit necesităţile de elemente minerale pe seama celor care se găsesc sub formă de combinaţii organice şi de săruri minerale în alimente, sub formă de săruri în apa băută şi pe seama sării adăugate în mancare. Sursele cele mai importante de elemente minerale sunt alimentele de origine vegetală, fiind bogate în săruri minerale.

Magneziul este necesar la copii în cantitate de circa 13 mg zilnic pentru fiecare kilogram de greutate corporală. Sursele cele mai importante sunt alimentele de origine vegetală.
Cuprul este necesar mai ales la hematopoeză. Copiii au nevoie de 0, 1 mg zilnic pentru fiecare kilogram de greutate corporală. Alimentele mai bogate în cupru sunt : ficatul, ceaiul, leguminoasele uscate şi nucile. Carenţa de cupru este rară.

u o r ul intră în alcătuirea smalţului care protejează dinţii. în regiunile în care apa potabilă conţine peste 0, 8 mg fluor la litru, organismul îşi satisface necesităţile în acest element din apă şi din alimente (ceai, leguminoase uscate, mălai, peşte, ficat). în celelalte regiuni, cantităţile de fluor din apă şi din alimente nu satisfac necesităţile organismului astfel că apare carenţa de fluor ce favorizează apariţia cariei dentare.

Ceva de genu.winking fundita? big grin

| Rockstar_9495 a răspuns:

Usor intri pe niste site-uri despe minerale, iar dupa aia spui importanta lor pentru corpul nostru e foarte usor 2 pagini faci si o sa fie misto, dar trebuie sa spui mai multe amanunte ca si glrosimea eseului conteaza happy