| Maxim_Petrica_1972 a întrebat:

Ajutoooor-vreau sa-mi dati exemple de omonime pentru cuvantul-impartit.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pai as zice ca e mai mult cuvant polisemantic.
Impartit: a divide ceva in mai multe parti (Terenul a fost impartit in mai multe parcele)
operatie matematica (Patru impartit la doi fac doi)
a nu avea nimic in comun (Nu am nimic de impartit cu Ion)
a raspandi (Articolul a fost impartit peste tot in oras)
a clasifica (Sistemul nervos poate fi impartit in:Sistemul Nervos Somatic
si Sistemul Nervos Vegetativ)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe dexonline.ro si le gasesti pe toate.

| Maxim_Petrica_1972 explică (pentru Ioandelasal):

L-am cautat dar nu am gasit nimic, stie altcineva?

| corolav a răspuns:

Nu e corect!
Acestea nu sînt omonime.
Sînt sinonime.
Împărțit = divizat, tăiat, secționat, fracționat.
Omonimele sînt acele cuvinte care se scriu la fel ( absolut cu aceleași litere ) dar au pronunții sau sensuri diferite. Ex
Acele( substantiv, pl. articulat de la ac) și pronume demonstrativ ( pl. de la acel ).Și diferă și prin accent ( în aceste cazuri).
Și mai sînt foarte multe astfel de exemple.

| Xellita a răspuns:

A imparti un numar la alt numar, a imparti adica a injumatati un lucru, a imparti adica a distribui.

| Xellita a răspuns:

A imparti un numar la alt numar, a imparti adica a injumatati un lucru, a imparti adica a distribui. Funda?

| Maxim_Petrica_1972 explică (pentru Xellita):

Multumesc pentru raspuns-esti pe aproape, toate cele trei exemple fac aselasi lucru, mai stie cineva alte exemple?

| Maxim_Petrica_1972 explică:

Pe net nu am gasit