| gomen a întrebat:

Ajutor crying Sunt clasa a 8-a si mai e foarte putin timp pana la examene pentru admiterea la liceu. Iar eu nu stiu unde sa merg. Imi e tare frica. Si nici nu am cu cine sa vorbesc larg despre ce imi place sau nu. Profesorii nu ma lasa sa aleg singura, aproape toti se asteapta sa merg la mate-info pentru ca am note mari. Nici nu cred ca se gandesc ca eu am note mari "pentru ca asa trebuie" nu pentru ca imi place. Mie imi place, sincera, astronomia. Nici nu imi pasa ca e fizica, mie mi-o place. Dar in orasul cel mai apropiat nu se gaseste profilul sau materia asta. Si imi place sa scriu, foarte mult.
Apropo, daca merg la profilul filologie la facultate pot merge oriunde?
Dar la științe sociale la ce facultate poți intra?
Ce stresata sunt...Nici nu sunt sigura daca imi place ceva sau nu.
Si imi e si frica ca voi lua o nota mica pentru ca sunt total extenuata. Nu mai pot gandi clar, nu mai am putere. Zici ca am fost spălată pe creier.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu trebuie sa alegi de pe acum facultatea la care mergi. Acum alege ceea ce ti-ar place sa faci. Facultatea o poti alege mai tarziu cand ti se mai clarifica gandurile. Nu trebuie neaparat sa aiba legatura cu liceul. La absolut orice facultate te poti inscrie indiferent de profilul liceului terminat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Facultatea nu se leaga din profilul din liceu! Iti poate oferi un ajutor infirm in conditiile in care materia pentru admitere se suprapune cu cea pentru bac, dar atat. PRofilul nu constituie un impediment pentru o facultate.
Eu zic sa mergi la filologie sau stiinte sociale.

| fearlessss a răspuns:

Daca iti place astronomia, de ce nu mergi pe mate fizica? Nu faci astronomie, dar nici nu trebuie de la inceput, astronomia este parte a fizicii, parte avansata, pe care nu o poti intelege fara a avea o baza solida de cunostinte la fizica. Iar pe parcurs, poti incepe in particular lecturi pe tema aceasta. Pe o colega care voia a invete astronomia, profa noastra a ajutat o, i-a dat carti etc. In clasa a 12 a faci teoria relativitatii a lui Einstein, ce-i drept pe cea restransa, nu pe cea care include gravitatia, dar daca o intelegi pe asta, o vei intelege mai usor pe cea generala. Iar dupa liceu, poti pleca in strainatate direct pe astronomie, sau facultatea de fizica in tara si pleci dupa. Toti spun ca nu conteaza ce profil ai la liceu. Dar conteaza mult. Nu, nu poti da la orice facultate...decat daca mergi pe mate info sau mate fizica. La sociale spre ex nici ca mai faci mate, fizica etc, deci daca cumva pasiunea ta pentru astronomie va creste, degeaba. Doar daca bagi o tona de meditatii. Una e sa faci la clasa mate si fizica la un nivel ridicat. E mult mai avantajos. Si in cazul in care mai departe vrei pe uman, poti si de la profil de real, pentru ca materiile acestea de uman se pot invata lejer singur.

| MisterShadow2 a răspuns:

Eu zic să mergi la mate-info pentru că după ce termini anii și iei bacul, ai șanse mai mari să intrii la o facultate care ți se pare ție mai bună, deoarece nu multă lume mai face față la mate-info