| Dem0N a întrebat:

Alut...Am o intrebare. Voi cum v-ati decis ce facultate trebuie sa urmati? Ati pus in calcul atat activitatea pe care ati dori sa o realizati pe viitor cat si cat de cautat/bine platit este? Eu urmeaza sa trec clasa a 12-a si pot spune ca nu am nici cea mai mica idee ce vreau sa fac. Pana acum am vrut sa ma fac politist sa intru la academia de politie dar...parca e prea multa bataie de cap pentru nimic, meditatii la 3 materii, probe sportive, controale dese la medic si foarte multi bani pusi la mijloc. In vara aceasta ma hotarasem sa merg pe informatica, mai mult pe partea hardware si software fiindca in c++ oracle si html sunt praf *si sunt pe profil uman*(cu toate ca nu m ar deranja sa o iau de la 0 si sa invat atat anul acesta cat si la facultate, e un domeniu la mare cautare pe piata muncii). Totusi, acum am aflat ca s-au suplimentat locurile la subofiteri, deci mai multe sanse sa pot intra acolo. Nu stiu, nu suport sa fac risipa de banii parintilor. Nu vreau sa intru la meditatii si sa nu iau admiterea. Sunt in locurile fruntase din clasa mea, deci in domeniul pe care l aleg voi face tot posibilul sa excelez. Visul meu de cand eram mic a fost sa schimb ceva in tara asta, nu mi-a placut niciodata incorectitudinea, nedreptatea, atitudinea asta "superioara" bazata pe pile si relatii dar parca in domeniile mele n am nicio sansa in asa ceva. Vreau cat mai repede sa ma pun pe un salariu fie el cat de micut, dar intr-un domeniu in care eu sa pot excela, sa nu raman pe loc. Nu stiu, sunt foarte confuz, am nevoie de sfaturi, cat mai multe!

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Nu poti schimba tara! Dar te poti schimba pe tine si pe cei din jurul tau. Fa ceea ce iti place, gaseste in tine ce este mai bun.Cu timpul ai sa vezi ca alegerea facuta a fost una corecta.Totul depinde de tine si de puterile tale!

3 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

De cand eram mai mica am vrut sa urmez Scoala de Subofiteri din Cluj. Aceasta idee mi-am sustinut-o 4 ani. Am ajuns in clasa a XII-a, si nu am avut inaltimea minima obligatorie, astfel a trebuit sa optez pentru altceva. Am dat bacul si inca nu m-am hotarat. Dupa ce am vazut rezultatele de care am fost mandra, ma gandeam oare ce mi-ar placea sa fac. imi place sa descopar locuri noi, sa calatoresc..am ales turism. Facultatea de Geografie. Am intrat la buget, iar alte persoane care erau hotarate de mult timp ca vor la aceasta facultate, au intrat la taxa. Nu regret nici in ziua de azi alegerea facuta happy.
Mult succes in a-ti alege facultatea!

| Bondarel99 a răspuns:

Cu o diploma de informatician poți lucra in foarte multe locuri și domenii, poți lua salariu foarte bun. Cu Academia de Poliție sincer ce poți face? Un singur lucru.

| RastaMAN222 a răspuns:

Ba,nu cred ca e asa de important daca iti place, sau doar putin, cred ca mai important e sa te pricepi la un lucru si sa fie bine platit, daca te pricepi nu inseamna neaparat ca iti place la nebunie...intelegi tu ce am vrut sa zic