| Cristina1310 a întrebat:

Hei, am si eu o problema. Sunt clasa a8-a si deja ar cam trebui sa ma decid in privinta liceului. Faza e ca, ma atrage cel mai bun liceu din judet. Media de pana acum o am foarte buna, si daca nu ii pierd capul la examene, ar trebui sa reusesc sa intru. Dar... liceul are la profile: mate-info, stiinte ale naturii si stiinte sociale. Si nu stiu pe cel profil as vrea sa merg. Eu nici macar nu stiu ce facultate vreau sa fac dupa, asa ca nu ma pot hotari nici in privinta profilului. Nu cred ca sunt singura in aceasta situatie, dar as vrea va rog sa ma ajutati. Sunt foarte buna si pe matematica, dar si pe romana. Numai ca, la matematica ca sa ajung sa excelez, am facut meditatii. La romana, in schimb, nu. Si acum vine intrebarea de 1000 de puncte. La ce profil sa dau, daca nu stiu ce sa fac mai departe? Sunt indecisa. Daca dau la mate-info, dupa, ce facultate pot sa urmez? Ce meserie pot sa am? Numai informatician? Sau profesor, sau ceva ce are legatura cu matematica? Si la stiinte? Ma pot duce dupa doar pe medicina? Cam asta ma nelamureste. Stiu ca ar trebui sa vorbesc cu un profesor despre asta, dar vreau si parerile voastre. Acestia mai mari, care au sugestii, sa le scrie. happy. Multumesc si sper ca nu v-am plictisit, dar cum toti profesorii spun : "Examenul bate la usa! " laughing)

2 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Buna!
Eu sunt a11-a acum si cu aceeasi problema m-am confruntat si eu laughing
aveam o medie pe clasele5-8frumoasa si cu note teasteptat de mari la examene am dat la mate-info la cel mai bun liceu din oras... vreau sa spun ca la orice profil/liceu vei avea un profesor /materie care sa nu iti placa. daca termini mate-info poti merge la orice facultate nu doar de info. poti merge oriunde, chiar si la medicina dar sigur ca pregatirea de la mate info nu e la fel de buna ca si cea de la chimie-biologie(adica faci mai putina materie la chimie fata de profilu chi-bio), pe de o parte, pe de cealalta daca inveti nu-i bai.la mate-info am dat multumita mediei mari de admitere si impins oarecum de la spate de taicamiu dar decizia a fost la mine tot timpul iar daca as fi spus ca vreau de exemplu stiinte sociale, mergeam acolo nu era problema.depinde mult si de ce profesori nimeresti.
daca vrei sa ma mai intrebi ceva da-mi un mesaj privat si iti mai spun care-i treaba cu mate-info happy

| ARF a răspuns:

Eu as zice sa dai pe bio-chimie, deoarece romana si matematica sunt mai echilibrate happy Poti sa te faci medic ^^.