| Bogdanmanolachi a întrebat:

Am 16 ani si am miopie de 2.50 si 2.75. As putea da la pompieri? Sunt sanse sa scap sau sa fac operatie? Acum termin a 9a.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa îi întrebi pe ei daca acceptă, nu stim noi regulile lor.

| Catrice a răspuns:

Sa scapi cum? Prin magie? Plus ca dacă te operezi (stai ca vrei să-ți spunem prin magie dacă ai sanse sa te operezi) o sa ai niște restricții la efort.

| ancaval a răspuns:

Operație nici vorbă. Trebuie să stagneze miopia, altfel te operezi degeaba.
Dacă o moștenești, din păcate va crește foarte mulți ani și NU se face operație, pentru că apare din nou.
Dacă NU o moștenești, așteaptă până pe la 25-26 de ani. Apoi te poți opera, cu acordul medicului, evident.

Referitor la pompieri, cred că te vor încurca un pic ochelarii, dar poți întreba la ei, care sunt cerințele de admitere. Sigur se permite și omul cu miopie, atât timp cât își poate desfășura activitatea și miopia NU e forte.

| JicaContra a răspuns:

TI S-A RASPUNS DEJA!
https://www.tpu.ro/......-pompieri/
ce nu ai inteles din 3 e acceptat si tu ai 2.75?!?