| Beea2991 a întrebat:

Buna! Am miopie cu -4.5 la ambii ochi. Voiam sa stiu daca as putea sa fac operatie cu laser sa ajung undeva la -2, deoarece aceasta dioptrie imi micsoreaza mult ochii, nu vreau sa scap in totalitate de ochelari, doar sa am o dioptrie mai mica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar medicul se poate pronunta asupra posibilitatilor in caz de operatie.
Corectia laser se face "la 0" (dioptrii), daca dioptriile ochilor s-a stabilizat. Asta se intampla dupa varsta de 30-35 ani (in cazuri extreme /exceptionale dupa varsta de 25 ani).
Daca vrei sa porti neaparat ochelari si dupa operatie (?), atunci vei putea folosi cu "lentile" de 0 dioptrii.