| Bogdanmanolachi a întrebat:

Am miopie de -2.50 si -2.75. Si vreau ca la 18 ani sa ma operez ca sa scap de ochelari. As putea sa ma operez la această vârstă? Ati mai cunoscut persoane care s-au operat la ochi la 18 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Salut, si eu sunt un miop, mai pe romaneste, un chior ca si voi laughing)
Din ce stiam eu, undeva pana pe la 25 de ani trebuie asteptat.Cel putin asa mi-a zis mie medicu de familie.Acum,cate bordee, atatea obiceiuri.Multi spun,si se contrazic intre ei,medici. Apai noi? Eu spun ce auzi eu, acum ca o fi asa, sau nu? cine mai stie? Insusi corpu uman e un mister, apai sa ne apucam sa despicam firu in 4, nu facem nimic.Pe scurt, consulta 2 surse diferite, 2 medici diferiti, si atunci vei fi lamurit, sau poate si mai multi medici.Fa si tu email-uri si trimite, si cand au timp sa iti raspunda. Spunele problema ta, si aia e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te poti opera atunci ci in momentul in care se vor stabiliza dioptriile si nu vor mai creste. Din ce stiu asta nubse intampla la 18 ani.

| Bogdanmanolachi explică (pentru suntserios):

Nu e adevarat. Si la 18 ani pot fi stabilizate dioptriile.

| suntserios a răspuns (pentru Bogdanmanolachi):

Foarte rar. Toate clinicile recomanda dupa 20 ani.

| alina2k18 a răspuns:

Dupa 21 ani se stabilizeaza dioptriile.
Eu am astigmatism miopic si mi-au crescut si dupa 25 ani in urma unui stress foarte mare deci...winking

| IoanaMaria12345678910 a răspuns:

Buna! Da, se poate face operația la 18 ani, eu am 19, și port ochelari iar la 18 ani vorbisem despre operație cu o doctor și mi-a spus ca odată ce am făcut 18 ani pot sa îmi fac aceasta operație dacă vreau, nu e nimic riscant, însă nu am vrut pentru ca mi-a fost mi-e frica laughing))))))

| Bogdanmanolachi explică:

Ti-a cerut cineva parerea?

| Bogdanmanolachi explică:

Eu intreb de operație, el ma ia cu meserii. Cultura 0.