| Katarina_Royal_1997 a întrebat:

Am 3 corigente. Exista vreo sansa sa nu raman repetent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai 3 corigente anuale atunci ai ramas repetent, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 131.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar."

| Katarina_Royal_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Cum adica "anuale"? adica si pe semestrul 1 si pe al doilea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Katarina_Royal_1997):

Chiar nu stii ce inseamna medie anuala?
Este media aritmetica a celor 2 medii semestriale, respectiv suma mediilor semestriale impartita la 2.
De ex.:
-pe sem.I ai avut media 6 si pe sem.II ai avut media 4, vei avea media anuala 5 si ai trecut.
-pe sem.I ai avut media 4 si pe sem.II ai avut media 5, media anuala va fi 4, 50 si esti corigent la materia respectiva.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te și vorbește cu profesorii, măcar cu unul din ei (care crezi tu că e mai indulgent) și roagă-l să te ajute să promovezi. Poate că nu știe situația în care te afli, roagă-l să te salveze, să îți dea ceva de învățat, pentru a mai obține o notă.
E cam târziu, dar încearcă. Fiindcă nu mai ai ce pierde...

| Petrovic a răspuns:

Da, să iei 5-ul la coringențe în iulie.