| MihaiTPM a întrebat:

Am acasa cateva monede vechi, cea mai veche dateaza de prin 1881 si vreau sa le evaluez. Daca ma poate ajuta cineva, de exemplu cu un site in care pot gasi date despre asa ceva, as fi foarte recunoscator.
O, era sa uit. Dau funda!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți scrie în motorul de căutare ce scrie pe moneda respectivă cu mențiunea "monedă"?
A, era să uit... funda nu este a ta, ci a site-ului!
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Nu valorează NIMIC, decît doar dacă sînt de aur.
Monede, chiar și mai vechi de 1881, sînt cu duiumul în România.
Doar dacă ai avea ceva vechi, de vreo 2000 de ani, ar fi ceva.
De exemplu, eu am două monede, de aramă, e adevărat, vechi din perioada bizantină ( deci din urmă cu a proximativ 1.600 de ani) și mi-au dat pe ele, niște tipi la un muzeu, ceva între 50 și 100 de dolari și am preferat să le păstrez acasă.
Deci, nu-ți fă prea mari iluzii.

| Verdant a răspuns:

Mai ok este sa mergi la un amanet.
Pe google nu gasesti evaluator.