| AnonimaXDD a întrebat:

Am auzit ca nu poti intra la liceu daca nu ai la examenul national peste 5 (si daca nu iei,mergi la profesionala ), este adevarat?
Si daca da... daca am 8 la romana si 5 la mate intru la filologie sau bio-chimie?

Răspuns Câştigător
| soloangel01 a răspuns:

Nu e panica man, chestia cu "Nu intri la liceu daca nu ai media peste 5 (sau alta nota)" e facuta de profesori sau de directori pentru a speria copiii, sa ii faca sa invete. La liceu se intra in functie de media de admitere. Poti intra oriunde daca ai media mai mare decat cel de dinaintea ta. Daca ai media de admitere 3 intri unde sunt locuri libere. De exemplu, in liceul meu, in a doua clasa de filologie au ramas locuri libere (vreo 5 cred). L filo s-a intrat si cu 4. De anul trecut conteaza forte mult notele din evaluarea nationala. Succes, oricum.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai "auzit" GREŞIT!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

În privinţa mediilor cu care se intră la acele specializări, DEPINDE de localitate...
Precizează din ce localitate eşti, apoi îţi indic mediile la specializările respective!

Toate cele bune.

| xAudCulorix a răspuns:

Asta cu 5 nu ii inca sigura si nu poti stii sigur daca itrii sau nu, asta depinde de ce liceu ii si cate persoane si locuri sunt.

| Anilesse a răspuns:

Intri la liceu si daca iei 1 si 1 la examene. Media de intrara la liceu se face cu media finala de le clasele 1-8 adunata cu media dintr-e cele doua examene. Asa vei obtine media cu care intri la liceu. La sfarsitul clasei a 8-a e normal sa primesti o carte cu liceele din localitatea ta, si media cu care se intra, si profilele.

| Taratha258 a răspuns:

O sa intri la filologie!

| Taratha258 a răspuns:

O sa intrii la filologie! Si sora mea a intrat acolo!