| YoPunky a întrebat:

Am auzit peste tot de scrabble si, drept dovada, l'am si downloadat.Acum nu stiu cum se joaca si chiar as vrea sa inteleg si eu ceva din joq astalaughingam auzit ca e ceva de cuvinde si chiar nu il inteleg.Ma puteti ajuta?big grin mesc anticipat Fuuuuunditzaaa:*

Răspuns Câştigător
| Alynutzaaa a răspuns:

Poi e un joc de cuvinte insa cuvinte legate intre ele. jocul trebuie sa porneasca de la un anumit cuvant de exemplu eu am jocul in realitate si incepe de la cuvantul STOP : de la acel cuvant cu literele pe care le am pe tabla ( in nr de 6 ) trebuie sa formez un nou cuvant. De ex am literele : F,L,A,E,I,O,A. ajutandu`ma de litera P din cuvantul STOP adaug literele A, I, E si formez cuvantul paie!

E ceva de genu urmatorului rebus : http://www.google.ro/......tp?/imgres se foloseste aceeasi litera pentru a forma un cuvant! insa la acest joc trebuia sa fie si pe orizontala si pe verticala cuvinte cu inteles!

Nu stiu daca ai reusit sa intelegi ceva insa Succes!

6 răspunsuri:
| mariaaaaaaaaaa a răspuns:

Scrabble este un joc care implica logica, strategie, calcule matematice si nu numai. La jocul de scrabble pot participa 2 sau mai multi jucatori (numarul lor este nelimitat la partidele gen duplicat). De regula, scopul unui jucator este realizarea unui punctaj cat mai mare posibil, prin plasarea pe tabla a unor cuvinte cu ajutorul unor jetoane pe care sunt imprimate litere.
De cand a fost inventat(1931), jocul de scrabble a evoluat de la simpla distractie la complexitatea unui sport
competitional, fiind asimilat sporturilor mintii.
Inventarul jocului:

Tabla de joc pe care este desenat un careu de 15X15 patratele.
Liniile si coloanele tablei sunt marcate dupa cum urmeaza:
-orizontal: de la "A" la "O";
-vertical :de la 1 la 15.
Unele dintre patratele sunt colorate distinct, marcand astfel anumite pozitii cheie dupa cum urmeaza:
-rosu:tripleaza valoarea cuvantului depus;
-albastru: tripleaza valoarea literei depuse;
-roz: dubleaza valoarea cuvantului depus;
-bleu: dubleaza valoarea literei depuse.

Un set de 100 de jetoane pe care sunt imprimate litere avand diferite valori (corespunzator frecventei
literei respective in limba romana).
De precizat ca datorita frecventei foarte reduse au fost eliminate dintre jetoane literele :K,Q, Y, W. Acestea spot fi
inlocuite in joc de jetoane albe, numite joker (cu valoarea 0). Joker-ul poate inlocui orice litera din alfabet.
Jetoanele si valoarea lor: A-1; B-9; C-1; D-2; E-1; F-8; G-9; H-10; I-1; J-10; L-1; M-4; N-1; O-1; P-2; R-1; S-1; T-1; U-
1; V-8; X-10; Z-10. Observam ca cele mai frecvente litere au valoare mica, iar cele mai rare, valoare mare.
Numarul de jetoane pentru fiecare litera: A-11; B-2; C-5; D-4; E-9; F-2; G-9; H-1; I-10; J-1; L-4; M-3; N-6; O-5; P-
2; R-7; S-5; T-7; U-6; V-2; X-1; Z-1;?-2.
In competitiile oficiale organizate de Federatia Romana de Scrabble este admisa numai Lista Oficiala de
Cuvinte(LOC), aprobata de Comisia de Arbitraj a federatiei.

Un saculet de panza

Suporturi pentru etalarea literelor

Ceas (de preferinta ca cel pentru sah)
In timpul jocului se pot forma si lega cuvintele astfel:
Prin lungire, adaugand una sau mai multe litere in fata sau in spatele cuvantului (prefixare sau sufixare);
Prin intersectare, formand un cuvant nou (orizontal sau vertical), care sa se incruciseze cu un alt cuvant
depus anterior;
Prin alipire, ceea ce va da nastere la adiacente (de obicei cuvinte de 2, 3 litere, rar de 4), adiacente ce vor
creste valoarea depunerii cu suma lor.
Prin metode combinate ale celor aratate mai sus.

mai multe poti sa vezi pe http://www.scribd.com/......m-scrabble

fundita? :o3

Răspuns utilizator avertizat
| DeEAஐ a răspuns:

Creeaza cuvinte! intotdeauna trebuie sa te legi de un cuvant pentru a creea altul!happy

| SDana a răspuns:

Eu joc si scrabble online cu alte persoane pe http://romaniachat.eu/scrabble-online