| RaduMarsin a întrebat:

Am dat simularea la romana astazi.
La subiectul in care trebuia sa copiezi propozitia subordonata am copiat textul ala pe foaie si dupa am subliniant predicatele, elemente de relatie si am facut linile sa arat pana unde e o propozitie.

Se poate zice ca e semn asta?

Răspuns Câştigător
| Deea1920 a răspuns:

Și eu am dat simularea tot astăzi și este greșit cum ai făcut. Ciorna este pentru asta ceva. Că sa delimitezi tu propoziția. Pe foaia de examen tu doar transcri propoziția și spui ce fel de propoziție este nimic mai mult. M as mira sa nu îți scadă la simulare din asta pentru că mai mult că sigur se consideră semn dar și dacă nu îți scade ai mare grija sa nu faci și în examen la fel pentru că știu atâtea cazuri in care prieteni au făcut greșeală ta și s au ars. Sper că te am ajutat

1 răspuns:
| crysty1222 a răspuns:

Daca ti s-a cerut sa faci asta sau daca asa te-a invatat profesorul, nu cred ca se considera semn.