| deeuh a întrebat:

Am de comentat versul "doina cea dismierdatoare" la lb romana... nu inteleg ce trebuie sa comentam... pls help. nu sa-mi faceti tema doar ce trebuie sa comentez ca nu inteleg.

omg

2 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Incerci sa afli ce inseamna exact "doina" - de la definitia din dictionar, sau sinonime pana la utilizarea sinonimelor. Dupa aia incerci acelasi lucru si cu "dismierdatoare". Aici "dismierdatoare" este un regionalism mai mult ca sigur, forma corecta fiind "dezmierdare" - alintare, rasfat etc. Doina intotdeauna exprima sentimente...sa ai spor big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca am doina mica parte de vers care este o poezie de jale cantata ieri si azi