| vanceaoana a întrebat:

Am de facut pentru scoala o luneta! Cine imi poate spune ce trebuie si cum trebuie sa fac primeste FUNDITA! Va rog am mare nevoie de ajutor!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie de două lentile convergente, una mai mică şi una mai mare. După diametrul lentilelor caută două tuburi, ţevi ( PVC sau alt material mai uşor ) care vor culisa unul în celălalt ( ca suport ). Lentila mai mare va fi fixată în faţă, spre obiectiv, iar cea mică va fi folosită ca vizor. Imaginea se va prezenta apropiată şi răsturnată. Prin apropierea sau depărtarea lentilelor una de cealaltă se realizează claritatea ( focalizarea pe retină ).
Poţi folosi două lupe de dimensiuni diferite, sau lentile recuperate de la aparate de proiecţie.
Ca simplu experiment poţi utiliza chiar lupe din material plastic care sunt mai ieftine şi pot fi lipite mai uşor.
Mult succes!
PS. Lentilele convergente sunt cele care măresc imaginea.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=512
E vorba de doua tuburi de carton si trei lentile. Mai simplu. Daca poti sa pui hartie neagra in interior sau sa vopseti in negru. Cele doua tuburi trebuie sa lunece greu unul prin altul. In cel mare pui o lentila. In cel mic una la un cap celalata la celalalat cap. Pentru detalii uita-te pe siteul dat de mine.