| steff2512 a întrebat:

Am de facut un proiect pana joi la ora de romana despre Mihai Eminescu si nu stiu ce sa fac.Dati-mi si mie o idee de ce as putea face.Profa a spus sa o impresionam. Dati-mi o idee care as putea o face repede ca nu mai am mult timp.
P.S. - nu prezentare PowerPoint.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Poate știi să-i spui ceva despre escapadele sale amoroase plus cele bahice.
Că a fost meșter mare și la astea.
Altfel, de unde muza?
Că vorbele astea: „Cherchez la femme!" și „In vino veritas" le-au spus niște oameni cu glagorie.

| corolav a răspuns:

Încearcă să afli dacă cele cinci celebre scrisori ale lui Eminescu au fost expediate vreodată și cui au fost trimise.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Un comentariu bun pentru "Luceafărul".

| anonimg a răspuns:

Nu uita si de bacnota de 5 lei. Cauta-i un portret si lipeste-i-o de frunte. (Nu profesoarei, ci lui Eminescu) happy

| umbra09 a răspuns:

Ca sa o impresionezi eu zic sa nu faci nici un proiect sigur o vei impresiona laughing
Eu personal daca fac o tema i impresionez pentru ca fac asta o data la 2 ani happy

| Bogdan_Mario_1985 a răspuns:

Sa dai mai multe informați despre el ( cand sa născut, ca-n a decedat, unde sa născut, unele întâmplări din viata
Lui ( poti caută pe Wikipedia )... Ce a fost el...) poti da si niste exemple de opere si anul in care au apărut ( dar nu trebuie obligatoriu sa spui si anul ). Cam atat. Sper ca te-am ajutat

| simonika01 a răspuns:

Ai putea sa pui informatii si despre persoanele importante din viata lui. veronica micle aron pumnul fratii si surorile lui. si daca esti talentat/a la desen ai putea sa faci cu mana ta un portret d al lui. sper ca ti-am fost de ajutor...

| deeeadeea a răspuns:

Paai e foarte usor : mai intai cauti informatii despre el in wikipedia scribd etc, si cele mai faimoase poezii apoi scoti niste imagini cu el asta-i tot. spor la lucru