| Marin_Alexandru_1998_l7NA a întrebat:

Salutare lume am un proiect la romana despre "Rolul literaturii in perioada pasoptista".Voi face o prezentare powerpoint. dar profesoara ne- a cerut sa venim cu ceva original in prezentare. Orice idee e bine venita dau funda!

Răspuns Câştigător
| Anapanda a răspuns:

Ca sa iti faci prezentarea sa nu fie plictiitoare trebuie sa urmezi niste pasi. NU citi textul de pe slide-uri
Aceea nu mai este prezentare in public ci este citire in public. Slide-urile sunt un ajutor vizual pentru public, nu un colac de salvare pentru vorbitor. Cel care prezinta ar trebui sa stie ce idee urmeaza.
Solutia este ca slide-ul sa contina o singura idee principala insotita de imagine pentru a o face cat mai memorabila. Adauga imagini la slide-urile tale
Noi percepem informatia in 3 moduri : vizual, auditiv si kinestezic. O mare parte din persoanele care se afla in public sunt vizuali. Ei au nevoie sa vada imagini, grafice, harta. Probabil iti amintesti vechiul proverb : O imagine face cat o mie de cuvinte.
Nimic mai simplu: pentru fiecare idee importanta, ofera si o imagine relevanta. Textul sa aiba marimea de minim 32
Ti s-a intamplat sa te asezi undeva pe ultimele randuri sa nu poti sa citesti ce scrie pe slide-uri pentru ca textul este mult prea mic. Mie mi s-a intamplat? Este vina ta ca te-ai sezat in ultimul rand sau a celui care a conceput slide-urile? Cum niciodata nu poti sa dai vina pe public, indiferent ce se intampla, este responsabilitatea prezentatorului.
Solutia: Textul de pe slide-uri sa fie de minim 32
Nu dilua informatiile cheie
Am vazut de atat de multe ori diagrame si chart-uri in care sunt oferite o multime de cifre si de date care nu au nici o relevanta. Publicul nu are nevoie sa stie toate acele cifre si date. De aceea este important sa nu mai oferim informatii inutile pentru ca oricum oamenii sunt bombardati de informatii din toate directiile si nu vor retine nici macar ce este important. Nu dilua informatiile cheie.
Solutia este ca intr-o diagrama sa lasi doar datele importante si sa le stergi pe toate celelalte.
Este adevarat ca o prezentare power point de impact necesita timp, insa efortul pe care il vei depune se va intoarce inzecit prin intermediul : aprecierilor facute de colegi, si respectul celor din sala. Mai multe informații: http://aser.ro/2017/11/17/prezentari-power-point-wow/ Plus ai putea adauga animatii si ar trebui sa nu te balbaiesti in timp ce prezinti.