| RobYnReloaded a întrebat:

Am de predat lectia la istorie cu "Primul Razboi Mondial"(nu, nu e o pedeapsa... m-am oferit oh go on )
Insa pe wikipedia nu am gasit decat chestii lungi si pline de date.
(Nu vreau sa ma omoare colegii ca le dau prea multe chestii grele, si sa satisfac si cerintele doamnei profesoare)
Unde pot gasi informatii despre contexte juidice, personalitati, modalitati evenimente si consecinte din primul razboi mondial? (pe wikipedia nu imi da)

Cum inca nu pot da voturi waiting o sa dau funda big grin si dupa ce voi deveni utilizatoare senioara va voi si vota big hug
Va rog, ajutooor! straight face

2 răspunsuri:
| JiHyun a răspuns:

Cei din Bosnia l-au asasinat pe viitorul rege al Austroungariei, iar aceasta a decllarat razboi. Apoi au intrat in lupta si Germania, Franta, Anglia, Imperiul Otoman.A durat 4 ani, la sfarsit Germania a pierdut iar Romania s-a unificat.

| Psihologul a răspuns:

De pe Wikipedia poti lua si sa sintetizezi tot, sa faci un rezumat. Sa subliniezi cam ce crezi tu ca e esential. Iti scoti la imprimata dupa ce ai rezumat totul, citesti de cateva ori, inveti sa explici (mai intai trebuie sa intelegi tu) si dupa incerci sa repeti cu voce tare. Maine mai si citesti de pe foaie, mai si explici.