| anonim_4396 a întrebat:

Hei, astazi profesorul meu de istorie a terminat materia de predat (de clasa a 12-a) dar s-a oprit dupa Primul Razboi Mondial, la Tratatele de pace unde era construita Romania Mare.
Eu l-am intrebat de ce nu zice nimic de Al Doilea Razboi Mondial ca nu il facem, ca e aiurea efectiv, ne oprim la primul asa dintr-o data. El mi-a raspuns ca materia pentru al doilea razboi este "interzisa" de predat. De ce?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"materia pentru. al doilea razboi este "interzisa" de predat. De ce?"

ori n-o știe
ori nu vrea
ori a făcut mișto de tine

| Momentan a răspuns:

Tind să cred că nu dorește să stârnească discuții rasiste sau idei inumane. Ori nu ai prins mai concret ce a zis.
Îmi amintesc cu drag că dezbăteam cu domn profesor de instorie până și cele mai recente evenimente.

| Legos a răspuns:

Al Doilea Razboi Mondial nu e in programa pentru bac anul asta. Poti cauta sa vezi.

| Betty1992 a răspuns:

Am terminat in 2018 si ni s-a predat tot pana la Ceausescu. E interzis sa se predea doar ce s-a intamplat in ultimii 20-30 de ani, nu mai stiu exact. Parca zicea ceva profa de asta. Tu ia cursurile din alta parte si invata ca daca dai bacul la istorie, iti trebuie.